Postural instabilitesi olan ileri evre parkinson hastalarında işitsel irkilme yanıtının özellikleri
  1. Tez No: 164799
  2. Yazar: ÖZLEM UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİBEL ERTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
VI. ÖZET İşitsel İrkilme Yanıtı (İİY) beklenmedik yüksek sesli bir uyaranla ortaya çıkan, nükleus retikülaris pontis kaudalisin merkez yapısını oluşturduğu ve buradan beyin sapma ve spinal korda yavaş ileten yollarla yayılan polisinaptik bir beyin sapı refleksidir. İİY, çeşitli hipokinetik ekstrapiramidal sistem hastalıklarında incelenmiş, yapılan az sayıda çalışmada idiyopatik Parkinson Hastalığı (İPH), Mültisistem Atrofi (MSA), Progresif Süpranükleer Felç (PSF) ve“Lewy”Cisimcikli Demans'ta (LCD) anormal yanıtların olduğu bildirilmitir. Postûr kontrol mekanizmaları bozuldukça postural instabilite gelişmiş ileri evre İPH hastalarında irkilme yanıtı da daha patolojik olabilir. İİY'nin özelliklerini belirlemek İPH'de nörodejenerayonun varlığını ve düzeyini gösterebilir. Bunun yanında, parkinsonizm semptomları olan hastaların klinik ayırıcı tanısına nörofizyolojik incelemeler laboratuar desteği de sağlayabilir. Bu iki düşünceden yola çıkılarak bu çalışmada prospektif olarak, olası İPH tanısı almış, yaşı 50 ve üzerinde, işitmesi sağlam olan 10 ileri evre, postural instabilitesi olan İPH hastası ve 10 cinsiyet, yaş eşleşmesi yapılmış normal sağlıklı kişide elekrofîzyolojik olarak işitsel irkilme yanıtının özelliklerinin belirlenmesi ve postural instabilitesi olan İPH hastalarında İİY'nin özelliklerinin farklı olup olmadığının araştırılması amaçlandı. İPH hastalarında İİY'nin yüz, boyun, gövde ve ekstremite kaslarında kas yanıt olasılıkları, latansları ve habitüasyon özellikleri normallerle benzer bulundu. Hasta ve kontrol grubunda İİY yüz ve boyun kaslarında daha belirgin ortaya çıktı. Hasta ve kontrol grubunda orbikülaris oküli yanıt olasılığı diğer kaslarla karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Hipokinetik ekstrapiramidal sistem hastalıklarında İİY özelliklerinin araştırılması hem hastalıkların klinik ayırıcı tanısında hem de nörodejenerasyonun elektrofizyolojik açıdan belirlenmesinde önemli olabilir. 24
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The auditory startle reaction (ASR) is a polysynaptic brainstem reflex to an unexpected loud stimulus originating in the nucleus reticularis pontis caudalis and being distributed up to the brainstem and down to the spinal cord along slowly conducting pathways. Auditory startle responses have been reported abnormal in some previous studies in Idiopathic Parkinson's Disease (IPD), Multiple System Atrophy (MSA), Progressive Supranuclear Palsy (PSP) and Dementia with Lewy Bodies (DLB). In patients with postural instability ASR may become abnormal as the postural control mechanisms impair and worsen. In this study we investigated the properties of ARS in 10 IPD patients with postural instability, older than 50, and compared them with 10 age and sex matched healthy controls. The response probability, mean latencies and habituation of face, neck, trunk and extremity muscles were similar in two groups. The response probability of orbicularis oculi muscle was significantly higher compared to other muscles in both groups. Identification of ASR properties in IPD may reflect the presence and the level of neurodegeneration. Furthermore, neurophysiologic investigations may assist to the differential diagnosis of the patients with parkinsonian syndrome 25