Pralaktinomanın güncel tedavisinde tıbbi ve cerrahi tedavinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 164870
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. PINAR KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Bu çalışmada prolaktinomanm güncel tedavisinde kullanılan tıbbi ve cerrahi tedavilerin PRL düzeyleri, tümör boyu, hastalık remisyonu, komplikasyonlar ve maliyet açısından karşılaştırılması ve hastanın özellikleri incelendiğinde hangi tedavinin öncelikli olarak seçilmesi gerektiğinin saptanması amaçlandı. Diğer hiperprolaktinemi sebepleri ekarte edilmiş, MR' la hipofiz de tümör olduğu saptanan 104 hasta çalışmaya alındı. Bu hastalar makroadenom (n=29, 19 kadın/ 10 erkek) ve mikroadenom (n=74, 73 kadın/ 1 erkek) olarak 2 gruba ayrıldı. Ayrıca bu gruplar da aldıkları tedaviye göre 3 ayrı alt gruba ayrıldı. Sonuçta bu iki ana grup aldıkları tedavinin PRL değerleri, tümör boyu üzerine olan etkileri, maliyet açısından incelendi. PRL değerleri normal sınırlarda olan, hiperprolaktinemi semptomları olmayan, en az 2 yıl tedavi almış veya yapılan cerrahi sonrası 2 yıl geçen hastalar, telefonla polikliniğe çağrılarak tedavileri kesildi ve en az 3 ay takip edilerek remisyon açısından değerlendirildiler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to compare prolactin (PRL) levels, tumor size, disease remission, complications, and cost of actual medical and surgical treatments in prolactinoma and to find the optimal treatment that should be preferred in differing patient groups. A total of 104 patients that had a tumor in MR have been included in the study after excluding the other causes of hyperprolactinemia. These patients were divided into two groups as macroadenoma (n=29, 19 female/ 10 male) and microadenoma (n=74, 73 female/ 1 male). These groups were further divided into 3 subgroups regarding their treatment. These two main groups were followed for PRL levels, the effect on tumor size, remission rates, and cost of treatment. The patients those PRL levels have been in normal limits, exhibiting no hyperprolactinemia symptoms, taking medication at least for 2 years or 2 years passed after surgery were called to outpatient clinic, medication are stopped and followed up for 3 months to consider for remission. The median cost of group in which patients have been taken medication after microadenoma surgery was 3702.20 YTL [IQR 2541.47-4861.30] YTL, the median cost of group in which patients have been taken only medication was 1422.06 YTL [IQR 975.72- 2620.95 YTL] and the median cost of group in which patients were gone only to surgery was 2422 YTL [IQR 2422-2422 YTL].