Prolaktinoma oluşumunda ve izleminde P16 ve MDM2 gen polimorfizmlerinin rolü
The role of p16 and MDM2 gene polymorphisms in tumorigenesis and follow-up characteristics of prolactinoma
- Tez No: 417306
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TAŞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Prolaktinomanın gelişim basamakları kesin olarak bilinmemekle birlikte, erken yaşlarda mutasyona uğrayan bir hipofizer kök hücrenin uygun ortamda değişik uyaranlarla karşılaşarak proliferasyona uğraması sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Bu çalışmada p16 (540C→G ve 580C→T) ve MDM2 (SNP309T→G) gen polimorfizmlerinin tümör patogenezindeki rolü ve hastalığın klinik parametreleri ile ilişkisi araştırılacaktır. Gereç ve Metod: Çalışmaya 74 prolaktinoma hastası ve yaş ve cinsiyet uyumlu 100 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Serum prolaktin düzeyleri enzim bağlı immünosorbent yöntemi ile ölçüldü. Elde edilen DNA örneklerinden p16 ve MDM2 gen polimorfizmleri polimeraz zincir reaksiyonu-restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi ve jel elektroforezi teknikleri kullanılarak incelendi. Bulgular: Prolaktinomalı hastalarda p16 540C→G polimorfizmine ait CC genotipi %66,2, CG genotipi %28,4, GG genotipi ise %5,4 saptandı. p16 580C→T polimorfizminde CC genotipi %82,4, CT genotipi %17,6 saptandı, TT genotipi taşıyan hasta saptanmadı. MDM2 gen polimorfizminde ise TT genotipi %31,1 TG genotipi %47,3 ve GG genotipi %21,6 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Prolactinomas are thought to arise from the proliferation of a mutated pituitary stem cell which is subjected to the growth stimuli of several permissive factors, although the pathogenetic mechanisms underlying the tumorigenesis still remain unclear. The present study aimed to investigate the role of p16 (540C→G and 580C→T) and MDM2 (SNP309T→G) gene polymorphisms in tumorigenesis and follow-up characteristics of prolactinoma. Material and Method: 74 patients with prolactinoma and age- and gender-matched healthy subjects were enrolled in the study. Serum prolactin levels were measured by enzyme linked immunosorbent assay. DNA was extracted from peripheral blood samples then p16 and MDM2 polymorphisms were determined by polymerase chain reaction-restriction fragment polymorphism and agarose gel electrophoresis. Results: p16 540C→G genotype distribution was found as CC: 66.2%, CG: 28.4%, GG: 5.4%; p16 580C→T genotype distribution was found as CC: 82.4%, CT: 17.6%, TT: 0% and MDM2 genotype distribution was found as TT: 31.1%, TG: 47.3%, GG: 21.6% in patients with prolactinoma.