Effüzyonlu otitis Mediada timpanometrik-odyometrik değerlendirme ve otoakustik emisyon sonuçlarının karşılaştırılması
The comparasion of tympanometric, audimetric examination with otoacustic emissions in otitis media with effusions
  1. Tez No: 164892
  2. Yazar: ÖZGÜR AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SONER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Halk sağlığı ve tedavilerdeki gelişmelere rağmen, effüzyonlu otitis media, tüm dünyada ciddi bir sağlık problemi olmaya devam etmektedir. Tanıda otoskopik inceleme, timpanometrik ve odyometrik incelemeler en sık kullanılan yöntemlerdir. Çalışmamızda effüzyonlu otitis media tanısı alan tüm hastalar için odyometrik, timpanometrik incelemeler yapılmıştır. Tedavi öncesi değerler tedavi sonrası ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca spontan, transient ve distortion product otoakustikemisyon sonuçlarına tedavi öncesi ve sonrası ayrı ayrı bakılıp kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Tedavide on gün süreyle amoksosilin (20-40 mg/kg) kullanılmıştır. Bizim çalışmamızda hasta grubunda timpanometrik incelemelerde basınç komplians ve gradient değerleri kontrol grubuna göre farklı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although recent advances in public health and treatment modalities, otitis media with effusion, is a serious health problem all over the world. Most common diagnostic tools are otoscopic, tympanometric and audiometric examinations. In our study, all of the patients, diagnosed otitis media with effusion, had tympanometric and audiometric examinations. Pretreatment results were compared with control group and also with post-treatment results. Pretreatment results of spontaneous, transient and distortion product otoacusticemission were compared with post-treatment results and control group. In the treatment, amoxicilline for ten days was used. In our study, tympanometric evaluation revealed that; pressure, complians and gradient values for patient group were statistically different from control group.