Küçük hücreli dışı akciğer karsinomlarında nükleer faktör kappa B ekspresyonu ve prognostik faktörler ile ilişkisi
Nuclear kappa B expression in non-small cell lung carcinomas and its relation with prognostic factors
  1. Tez No: 164919
  2. Yazar: ÖZGÜR EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEYLA MEMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
52 ÖZET Son dönemde tanımlanan bir transkripsiyon faktörü olan Nükleer Faktör kappa B (NF- kB) ile ilgili literatürde çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalarda çeşitli tümörlerde nükleer ve/veya sitoplazmik immünhistokimyasal boyanmanın olduğu ve hasta prognozu ile ilişki gösterdiği ileri sürülmektedir. Biz, çalışmamızda bu protein ailesinin iki önemli üyesi p50 ve p65'nın (RelA) 30'u klinik izlemli 52 küçük hücreli dışı akciğer karsinomu hastasındaki immünhistokimyasal ekspresyonu ve bunun prognozla ilişkisini incelemeyi amaçladık Çeşitli histopatolojik tam gruplanndaki olgulann materyalleri immünhistokimyasal olarak p50 ve p65 ile yüksek oranda sitoplazmik ekspresyon göstermiştir. Nükleer boyanma düşük oranda saptanmıştır. Her iki antikor ile klinik parametreler ve sağkalım arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuç elde edilememiştir. p50 ve p65'in hem nükleer hem sitoplazmik boyanma yoğunluk ve yaygınlıkları arasında ise anlamlı pozitif korelasyon saptanmıştır. Sonuç olarak, küçük hücreli dışı akciğer karsinomlan immünhistokimyasal olarak NF- kB p50 ve p65 komponentlerini yüksek oranda eksprese etmektedir. Ancak bu ekspresyon prognostik faktörlerle ilişkili bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY We aimed to investigate the immunohistochemical expression and the prognostic significance in non-small cell lung carcinomas of a recently-defined transcription factor, Nuclear Factor kappa B (NF-kB), which has been reported to be expressed in the nucleus and/or cytoplasm by a variety of neoplasms in the literature. Immunohistochemistry against the two major components of this protein family, p50 and p65 (RelA), was performed on 52 patients' material diagnosed as non-small cell lung carcinoma, 32 of which we had the clinical follow-up data of. We observed a high rate of cytoplasmic p50 and p65 expression in all different lung carcinoma histological subtypes. Nuclear staining was only found to be in a few. There was not any statistical significance between staining rates and clinical parameters and patient survival. Positive correlation was shown between nuclear and cytoplasmic staining rates of both p50 and p65. In conclusion, non-small cell lung carcinomas highly express NF-kB p50 and p65 components immunohistochemically. Nevertheless this expression does not meaningfully affect prognosis.