İdiopatik intrauterin gelişme geriliği ve idiopatik makrozomi ile komplike gebeliklerde vasküler endoteryal büyüme faktörü (VEGF), survivin ve Ki 67'nin plasental ekspresyonunun araştırılması
Expression of VEGF and survivin and Ki-67 in placentas from pregnancies complicated by idiopathic IUGR and idiopathic macrosomia
- Tez No: 164918
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDAN ASYALI BİRİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET İdiopatik İUGG ve makrozomi; perinatal morbidite ve mortaliteyi artıran önemli gebelik komplikasyonlandır. Bu büyüme bozraklarının fizyopatolojisi ile ilgili birçok nokta henüz açıklığa kavuşmamıştır. İdiopatik İUGG ve makrozominin altta yatan en önemli sebebinin, plasental yetmezlik olduğu ileri sürülmektedir. Plasental yetmezliğe yol açan nedenler arasında; yetersiz anjiogenezis, artmış apopitozis ve trofoblastik hücre prroliferasyonunda azalma sayılmaktadır. İdiopatik İUGG ve makrozomi etyolojisinden sorumlu tutulan nedenlerden; vaskulogeneziste olabilecek azalmayı araştırmak amacıyla, anjiogenik bir büyüme faktörü olan VEGF'nin plasental ekspresyonu,.artmış apopitozisi araştırmak için, bir apopitozis inhibitörü olan survivin ekpresyonu, trofoblastik aktivitedeki azalmayı saptamak amacıyla da; bir hücre proliferasyon indeksi olan Ki-67'nin plasental ekspresyonu incelenmiştir. Çalışmamıza, Eylül 2003 ile Eylül 2004 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Poliklinikleri 'ne başvuran, düzenli antenatal takibi yapılan ve doğumu kliniğimizde gerçekleşen toplam 82 gebe alınmıştır. Çalışmaya alman olgular, gebelik sırasında ortaya çıkan komplikasyonlar ve gebelik sonuçlarına göre idiopatik İUGG (n=30), makrozomi (n=22) ve kontrol (n=30) grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Tüm gebelerde maternal yaş, ağırlık, boy, vücut kitle indeksi, gravida, parite, abortus, yaşayan çocuk sayısı, son adet tarihi, adet düzeni, gebelik süresi, yenidoğan ağırlığı gibi klinik ve epidemiyolojik özellikler incelenmiş olup ayrıca plasentada immünhistokimysal yöntem ile VEGF, Ki-67 ve survivin ekspresyonlan bakılmış ve gruplar arasında bu parametreler karşılaştınlmıştır. 1) İntrauterin gelişme geriliği ve kontrol gruplannm plasental VEGF boyanma özelliği; % olarak verilmiştir. İUGG grubunda kontrol grubuna göre; desidual (ekstravillöz) trofoblastlarda yüksek güçlü boyanma oram istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. 472) İntrauterin gelişme geriliği ve kontrol gruplarının villöz trofoblastlannda, VEGF boyanma özelliğine baktığımızda; ÎUGG grubunda zayıf boyanma yüzdesi yüksek bulunmuş olsa da istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır. 3) İntrauterin gelişme geriliği ve kontrol gruplarının plasental survivin boyanma özeliği; % olarak verilmiştir. Survivin için; hem villöz hem de ekstravillöz trofoblastlarda plasental zayıf boyanma oranlan yüksek olmasına rağmen, istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. 4) Makrozomi ve kontrol gruplarının plasental VEGF boyanma özelliği; % olarak verilmiştir. Makrozomi grubunda; hem villöz hem de ekstravillöz trofoblastlarda VEGF zayıf boyanma yüzdeleri yüksek bulunmuştur ancak sonuç istatistiksel olarak anlam ifade etmemektedir. 5) Makrozomi ve kontrol gruplarının plasental survivin boyanma özelliği; % olarak verilmiştir. Makrozomi grubunda survivinin zayıf boyanma yüzdeleri yüksek bulunmuştur ancak sonuç istatistikselolarak anlam ifade etmemektedir. 6) Bir proliferasyon marken olan Ki-67 boyanma % si kontrol grubuna kıyasla İUGG'de düşük, makrozomi grubunda yüksek saptanmıştır. Bu durum istatistiksel olarak anlamlı değildir. Bu bilgiler ışığında; idiopatik İUGG-VEGF ilişkisinde sonucun anlamlı çıkması; İUGG nin etyolojisinde sorumlu tutulan yetersiz anjiogeneziste VEGF nin rolü olduğunu düşündürürken; makrozomi- VEGF ilişkisinde ise; sonucun istatistiksel anlamlı olmaması VEGF için daha geniş araştrmaya gerek olduğudur. Survivin-İUGG ilişkisinde ise; bir antiapopitotik protein olan survivin ekspesyonunun; İUGG grubunda kontrol grubuna kıyasla güçlü boyanmasının düşük bulunması, İUGG nin etyolojisinde bir antiapopitotik protein eksikliğini akla getirmektedir ancak bu boyanma yüzdelerinin istatistiksel anlamlı olmaması; daha büyük hasta gruplarını içeren çalışmaların yapılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. İUGG-Ki-67 ilişkisinde ise Ki-67 boyanma yüzdesi İUGG grubunda 48düşük, makrozomi grubunda ise yüksek bulunmuştur. Bu sonuç bize İUGG ile komplike gebelerde trofoblastlarda proliferasyonda bir azalma olduğunu doğrulamaktadır ancak gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark olmaması Kİ67- İUGG ve makrozomi ilişkisinde daha geniş çaplı araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Idiopathic IUGR and macrosomia are main pregnancy complications increasing the perinatal morbidity and mortality.There are lost of points of these growth disorders not getting clear yet. It is suggsted that plasental insufficiency is the most important cause of idiopathic IUGR and macrosomia. The main factors leading to plasental insufficiency include insufficient angiogenesis, increased apoptosis and decreased trophoblastic cell proliferation. The main factors for idiopathic IUGR and macrosomia ethiology are studied. To investigate the possible role of decreased vasculogenesis the placental expression of angiogenic growth factor; VEGF, to research increased apoptosis, the expression of an apoptosis inhibiting factor; survivin and to determine the decreased trophoblastic activity, placental expression of an cell proliferation index; Ki-67 are evaluated. This study includes 82 pregnant women who attended to Gazi University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, between September 2003-September 2004. All of the patients were followed and delivered at Gazi University Hospital. The patients were divided into three groups by the complications occured during pregnancy and outcomes of pregnancy.These groups are idiopathic IUGR (n=30), macrosomia (n=22) and control group (n=30). Clinical and epidemiological parameters such as maternal age, weight, height, BMI, gravidity, parity, abortion, live births, last menstrual period, menstruation pattern, pregnancy duration, newborn weight are evaluated and placental expression of VEGF, Ki-67 and Survivin are researched by immunohistochemical methods and these parameters are comprisoned between these groups. The placental VEGF staining characteristics of IUGR and control groups are given as percentage. High and strong staining of desidual (extravillous) trophoblasts are found to be statistically significant. 50VEGF staining characteristics of villous trophoblasts are evahited for IUGR and control groups. In IUGR group, weakly staining percentage is found to be high, but not statistically significant. Placental survivin staining characteristics of IUGR and control groups are given as percentage. For survivin placental weakly staining ratios at villous and extravillous trophoblasts are found to be high, but not statistically significant. Placental VEGF staining characteristics of macrosomia and control groups are given as percentage. At both villous and extravillous trophoblasts in macrosomia group, VEGF weakly staining ratios are found to be high, but not statistically significant. Placental Survivin staining characteristics of macrosomia and control groups are given as percentage. In macrosomia group, Survivin weakly staining ratios are found to be high, but not statistically significant. A proliferation marker, Ki-67 staining percentage is found to be low in IUGR group, and high in macrosomia group in comparison with control group, but not statistically significant. The statistically significant relationship between IUGR and VEGF shows that VEGF plays on important role for insufficient angiogenesis and ethiology of IUGR. The statistically unsignificant relationship between macrosomia and VEGF shows that there is a requirement for a wide-study. In the relationship between Survivin and IUGR low percentage of strongly staining of an anti-apoptotic protein, Survivin demostrates that there is an antiapoptotic protein lackness in IUGR ethiology but the unsignificant staining percentages require studies including wide patient groups. In the relationship between Ki-67 and IUGR, Kİ67 staining percentage is found to be low in IUGR group, and high in macrosomia group. This result shows that in IUGR complicated pregnancies, there is a decreased proliferation in trophoblast but the statistically unsignificant outcomes between these groups shows that there is a requirement for further studies about the association of Ki-67 with IUGR and macrosomia. 51