Histerektomili kadınlarda psikiyatrik morbidite ve cinsel doyum
  1. Tez No: 164935
  2. Yazar: GÜLFİZAR SÖZERİ VARMA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NALAN KALKAN OĞUZHANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
VII. ÖZET Bu çalışma ile kadınlarda en sık yapılan ameliyatlardan biri olan histerektominin ve eşlik eden ooferektominin psikiyatrik morbidite ve cinsel doyum üzerine etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma Pamukkale Üniversitesi Kadm Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran, benign hastalığı nedeniyle histerektomi planlanan, gönüllü 40 hasta ile tamamlanmıştır. Histerektomi Öncesi dönemde hastalara psikiyatrik tam değerlendirilmesi için yapılandırılmış görüşme SCID-I uygulanarak Eksen I tamları tespit edilmiştir. Hastaların depresyon ve anksiyete düzeyleri Hamilton depresyon ve anksiyete ölçekleri; cinsel doyum düzeyleri GRCDÖ ile değerlendirilmiştir. Histerektomi sonrası 3. ve 6. ayda işlemler tekrarlanarak ameliyatın etkilerinin ortaya konulması planlanmış, elde edilen veriler karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Histerektomi öncesi %67.5 olan psikiyatrik tam varlığı 3. ayda %35, 6. ayda %25 olarak tespit edilmiştir. Çalışmamızda histerektomi sonrası cinsel istekleri konusunda değişiklik olmadığı, cinsel ilişki sıklığının 3. ayda azaldığı, 6. ayda ise bunun ortadan kalktığı tespit edilmiştir. Histerektomi sonrası GRCDÖ toplam cinsel doyum ve doyum, dokunma ve kaçınma puanlarında yükselme tespit edilmiştir. Histerektomi sonrası 3. ay orgazm puanı açısından değişiklik olmamakla birlikte 6. ayda orgazmın azalmış olduğu tespit edilmiştir. Depresyon ve anksiyete düzeylerinin yüksek olması cinsellikten alman doyumu azaltmakta, dokunma, kaçınma, vajinismus ve anorgazm alt boyutlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Histerektomi sonrası hastaların genel işlevsellik düzeylerinin arttığı tespit edilmiştir. 59
Özet (Çeviri)
VIH. SUMMARY The aim of this study was effect of hysterectomy with and without oophorectomy on psychiatric morbidity and satisfaction of sexuality. A 6-months prospective study in Pamukkale Universty Women's Healty Study of 40 women ages 35-50 years undergoing hysterectomy for any nonmalignant condition. We were interviewed before hysterectomy and re- interviewed three and six months after hysterectomy. This study compared the impact of hysterectomy on psychiatric morbidity and sexual satisfaction in women. Structured Clinical Interview for DSM-IV Clinical Version (SCID) was completed on all subjects to establish the diagnosis of Axis I. Psychological outcome measures using the Hamilton Depression Scale(HAM-D), Hamilton Anxiety Rating Scale(HAM-A) and satisfaction of sexual assesment using the Golombock Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS) before the operation! and 3 and 6 months after. On SCID of psychiatric diagnosis, %67.5 of patients were psychiatric cases before hysterectomy, as againts %35 at 3. month and %25 6. month follow-up. Similar depression and anxiety levels decreased significant after hysterectomy. No difference was seen in postoperative desire of sexual in women. Coital frequency was decrease at 3. month, no difference at 6. month. Hysterectomy was negative effects at GRISS total score and satisfaction, sensuality and avoidance. Score of anorgasmia was deteriorated at 6.month. Depression and anxiety were negative effects at sexual satisfaction, sensuality, avoidance, vajinismus, anorgasmia. ÎGD was improved after hystrectomy. 60