Denizli il merkezinde epilepsi prevalans çalışması
- Tez No: 164936
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜRKER ŞAHİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Denizli il merkezinde epilepsi prevalansı, epilepsi tanısı konulan olgularda nöbet klasifikasyonunun yapılması, nöbet sıklıkları, ilaç kullanma, ilaç dışında başka yöntem kullanma durumlarının saptanması amaçlandı. 15.11.2003- 20.9.2004 tarihleri arasında Denizli il merkezinde bulunan yirmi sağlık ocağı bölgesine kayıtlı bulunan ve örnekleme seçilen hanelerde yaşayan 4666 kişiye yüz-yüze görüşme tekniğiyle anket uygulandı, ikinci aşama sonucunda, 34 kişiye epilepsi, 27 kişiye aktif epilepsi tanısı konuldu. Aktif epilepsi prevalansı 5.3/1000, yaşam boyu epilepsi prevalansı 7.2/1000 saptandı. Nöbet tiplerinin dağılımı %51.9 jeneralize, %44.4 parsiyel, %3.7 sınıflandırılamayan nöbet tipi şeklindeydi. Epilepsi görülme sıklığında cinsler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Epilepsi tanısı alan olguların nöbet sıklıklarına bakıldığında %33.3'ü ayda en az bir, %33.3'ü üç ayda en az bir, %7.4'u altı ayda en az bir, %25.9'u yılda en az bir defa nöbet geçirmekteydi. Epilepsi tanısı konulan olguların tedavi durumları incelendiğinde, %62.9'ü düzenli olarak antiepileptik ilaç kullanmaktaydı. Epilepsi tanısı alan olguların %25.9'unun ilaç tedavisi dışında başka yöntemler kullandığı saptandı. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to determine the prevalence of epilepsy in Denizli city center and seizure types and frequency in the cases diagnosed as epilepsy. Antiepileptic therapy and the use of other methods were also investigated. A face to face questionnaire was given to 4666 individuals who were living in houses registered to twenty primary health care centers in Denizli city center, between 15.11.2003 and 20.09.2004. At the end of the second stage 34 individuals were diagnosed as epilepsy and 27 individuals were diagnosed as active epilepsy. The prevalence of active epilepsy was found 0.53% and prevalence of life time epilepsy was found 0.72%. Seizure classification was as follows; 51.9% generalized seizures; 44.4% partial seizures and 3.7% percent non-classified seizures. Frequency of epilepsy in males and females was not statistically significant (p>0.05). Seizure frequency in epileptic patients was as follows; at least one seizure in one month in 33.3%, at least one seizure in three months in 33.3%, at least one seizure in six months in 7.4% percent at and least one seizure in one year in 25.9% of the cases. 62.9% of cases who were diagnosed as epilepsy were using regular antiepileptic therapy, while 25.9% were using other methods except medical therapy. 42