Deneysel kolit modelinde probiotik tedavinin yeri
  1. Tez No: 164934
  2. Yazar: ÖZNUR BENEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Saccharomyces Boulardii, geniş kullanım alanı bulan bir probiotik ajandır. İBH'da barsak savunma mekanizmalarındaki bozukluk nedeniyle bakteıiyel translokasyon sıklığı artmıştır. Bu çalışmanın amacı, asetik asitle oluşturulan İBH'na benzer deneysel kolit modelinde SB'nin makroskopik, mikroskopik bulgular, kolon dokusu MDA, GSH düzeyi ve BT oluşumu üzerine olan etkilerini değerlendirmektir. Bu amaçla çalışmaya Sham Grubu (Grup 1) (n=7), kolit oluşturulan Kontrol Grubu (Grup 2) (n=8) ve kolit oluşturulup SB ile tedavi edilen Deney Grubu (Grup 3) (n=8) olmak üzere üç erkek albino rat grubu alınmıştır. Grup 2 ve Grup 3 'teki ratlara intrarektal yolla asetik asit verilerek kolit oluşturulmuş ve Grup 3 'teki ratlara beş gün boyunca orogastrik beslenme tübü yardımıyla SB (1 mg/g/gün) verilmiştir. Grup 1 ve Grup 2 'deki ratlara da aynı yöntemle aynı miktarda serum fizyolojik plasebo olarak 5 gün boyunca verilmiştir.Çalışmanın beşinci gününde tüm ratlar öldürülerek biyokimyasal ve hiştopatolojik incelemeler için kolon dokusu örnekleri, MLN, karaciğer, dalak ve çekal içerikten de kültürler alınmıştır. Makroskopik değerlendirme skorları incelendiğinde Grup 3 'ün skorlarında Grup 2'ye göre anlamlı düzeyde azalma saptanmıştır. Kolon mukozası mikroskopik olarak incelendiğinde Grup 3'te ülser oluşumu, nekroz kalınlığı ve fibrozis varlığının Grup 2'ye oranla anlamlı olarak düşük olduğu saptanmıştır. Kolon dokusu MDA düzeyleri Grup 3'te Grup 2'den düşükken GSH düzeyleri de anlamlı olarak daha yüksektir. Hiçbir grupta karaciğer, dalak ve kanda BT saptanmamıştır. MLN'na BT oram Grup 2'de %75 iken Grup 3'te %37.5 oranında saptanmıştır.Grup 1 ve Grup 2 arasında MLN'na bakteriyel translokasyon açısından anlamlı farklılık saptanırken, Grup 1-Grup 3 ve Grup 2-Grup 3 arasındaki fark anlamlı değildir. Çekal gaita örneği total bakteri içeriği açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır.SB'nin deneysel kolit modelinde makroskopik ve mikroskopik bulgularda gerileme sağlaması, inflamasyonun gerilemesindeki olumlu etkisinin göstergesidir. SB alan grupta MDA düzeyindeki azalma ve GSH düzeyindeki artma, SB'nin ROM'lerine karşı koruyucu antioksidan etkisi ve doku hasarını azaltıp inflamasyonu baskılamasına bağlanmıştır. MLN'na BT açısından Grup 1- Grup 2 arasında anlamlı farklılık mevcutken Grup 1-Grup 3 arasında anlamlı fark olmaması, SB'nin BT'u engelleyici etkisini göstermektedir. SB'nin sağladığı tüm bu yararlı etkiler, İBH tedavisinde etkili bir ajan olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Saccharomyces Boulardii is a probiotic agent which is widely used. In Inflammatory Bowel Disease, because of the disruption of the intestinal defence factors, bacterial translocation frequency is increased. The aim of this study is to evaluate the effects of SB on macroscopical and microscopical findings, colonic tissue MDA, GSH levels and BT in an experimental model of acetic acid induced colitis similar to IBD. For this purpose, three groups of male albino rats were studied: Sham Group (Group 1) (n=7), Control Group induced colitis (Group 2) (n=8) and Study Group induced colitis treated with SB (Group 3) (n=8). In Group 2 and Group 3, colitis was induced by intracolonic injection of acetic acid. SB (1 mg/g/day) was given to Group 3 via an orogastric feeding tube for five days. Equal volume of saline was given as a plasebo to Group 1 and Group 2 for five days. All of the rats were killed on the fifth day of the study and colonic tissue samples for biochemical and histopathological evaluation were taken and cultures of MLN's, liver, spleen, blood and cecal contents were performed. When macroscopic scores were evaluated, a significant decrease was found in the scores of Group 3 compared with Group 2. Microscopically, the incidence of ulcers, fibrosis and the thickness of necrosis in colonic mucosa was significantly decreased in Group 3 compared with Group 2. Colonic tissue MDA levels were significantly decreased arid GSH levels were significantly increased in Group 3 compared with Group 2. There was no BT to liver, spleen and blood in the groups. The rate of BT to MLN's was 75% in Group 2 and 37.5% in Group 3. BT to MLN's was significantly lower in Group 2 than in group 1 but there was no significant difference between Group 1 -Group 3 and Group 2-Group 3. There was no difference between groups in the total bacterial count of the cecal flora. SB provides a decrease in macroscopical and microscopical findings of experimental model of colitis which indicates the effect of SB on the regression of inflammation. In the group treated with SB, the decrease in MDA levels and the increase in GSH levels indicates the antioxidant effects of SB on ROM's and the decrease in tissue injury and supression of inflammation by SB. In BT to MLN's, there was significant difference between Group 1 and Group 2 but no significant difference between Group 1 and Group 3. This shows the effect of SB on preventing BT. All of these beneficial effects of SB indicates that it can be a usefull agent in the treatment of IBD.