Tavşanlarda apendektomide ligasure damar kapama sisteminin kullanımı (deneysel çalışma)
- Tez No: 164979
- Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ ERGÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
3ZET Akut apandisit, karnın en sık rastlanan acil cerrahi patoloj isidir. Tedavisi cerrahidir, convansiyonel ve laparoskopik olarak gerçekleştirilebilir. LigasureT bipolar damar bağlama sistemi ligatür, hemoklip, ultrasonik koagülatörlere alternatif olarak geliştirilmiştir. LigasureT 7 mm'ye kadar olan damarlarda güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir. LigasureT damar duvarındaki ve çevre bağ dokudaki elastin ve kollajeni denature ederek bir tıkaç oluşturur. LigasureT damar bağlama haricinde hemoroidektomi, tiroidektomi, sistik kanal kapatılması ve akciğer rezeksiyonu gibi cerrahi işlemlerde kullanılmıştır. Bu çalışma, LigasureT 'un damar harici bir kullamm alam olabilecek apendektomi ameliyatındaki güvenilirliğini ve etkinliğini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmada 48 adet Yeni Zelanda cinsi beyaz tavşan kullanıldı. 8 'erli 6 grup oluşturuldu. 3 gruba LigasureT ile apendektomi, 3 gruba ligatür ile apendektomi uygulandı. Tavşanlar postoperatif 3., 7. ve 14. günlerde sakrifiye edilerek patlama basınçları ve karın içi yapışıklıkları değerlendirildi. Ek olarak apendiks güdüğü histopatolojik olarak da incelendi. Makroskobik ve mikroskobik olarak hiçbir tavşanda kaçak saptanmadı. İstatistiksel olarak karın içi yapışıklık açısından anlamlı fark ortaya çıkmadı. 3. gün ve 14. gün sakrifiye edilen LigasureT ve ligatür gruplarında patlama basınçları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. 3. günde ölçülen patlama basınçları arasında fark LigasureT grubu aleyhine, 14. günde ölçülen patlama basınçları arasında fark LigasureT grubu lehine anlamlı bulundu. Sonuç olarak, LigasureT bipolar damar bağlama sisteminin apendektomi ameliyatlarında ligature alternatif güvenilir bir sistem olarak kullamlabileceği düşünülebilir. Ancak bu tekniğin güvenli bir şekilde insanlarda uygulanabilmesi için özellikle akut apandisit modelinde yapılacak başka deneysel çalışmalara ihtiyaç vardır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY Acute appendicitis is the commonest urgent pathology of the abdomen. Its treatment is open or laparoscopic appendectomy. LigasureT bipolar vessel sealer is developed as an alternative to other vessel control techniques such as ligature, hemoclip or ultrasonic coagulator. LigasureT can be used safely to seal vessels up to 7 mm in diameter. It forms a plug by denaturating the elastine and collagen present in the peripheral connective tissue and vessel walls. Other than being a vessel sealer, LigasureT bipolar vessel sealing system has found numerous applications in some types of surgical procedures such as hemorrhoidectomy, thyroidectomy, cystic duct closure and pulmonary parenchymal resections. The aim of this study is to assess the efficacy and safety of LigasureT when used for the closure of appendiceal stump in rabbits. 48 New Zealand type white rabbits were used in the study. 6 groups were made with 8 rabbits in each. 3 groups underwent appendectomy by the use of LigasureT, 3 groups were operated by conventional ligature technique. Rabbits were sacrified on 3rd, 7th and 14th days postoperatively and investigated for mtraabdominal adhesions and bursting pressure. Additionally the appendix stump was evaluated histopathologically. Neither macroscopic nor microscopic leak was observed in any of the rabbits. No statistically significant difference was found for intraabdominal adhesion between groups. There was statistically significant difference of bursting pressures between the group of the appendectomy with LigasureT and appendectomy with ligature on the 3rd and 14* days. On the 3rd day, the difference was significantly in favor of ligature group, while on the 14th day, results were in favor of Ligasure group. In conclusion, Ligasure bipolar vessel sealer can be considered as a safe alternative system to appendectomy. However, more experimental 41