Ramazan ayında spor yapan ve yapmayan oruç tutan olgularda serum ghrelin seviyelerinin incelenmesi
Ghreline level investigations difference among the athletes and sedanters at the end of ramadan fasting period
- Tez No: 164978
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM CİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
8, ÖZET Bu çalışmanın amacı, spor yapan ve yapmayan olgularda, bir ay boyunca tutulan ramazan orucu sonunda, günün değişik saatlerindeki Ghrelin seviyelerini belirlemek, Ghrelîn'in sporcular ve sed ant erlerdeki ölçüm farklılıklarını saptamaktır. Bu amaçla araştırmaya halen aktif ve elit seviyede spor yapan 15 güreşçi ve üniversite öğrenimine devam eden 15 sedarıter olmak üzere 30 gönüllü erkek denek katılmıştır. Deneklerin yaş, boy ve vücut ağırlığı ortalamaları sırasıyla sporcularda; 21.33 yıl, 173.0 cm, 75.80 kg, sedanterlerde; 19.86 yıl, 172.53 boy ve 65.33 kg'dı. Deneklerin kan analizleriyle aktif serum Ghrelin (pg/m'L-LINKO) düzeyleri Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemi ile çalışılmıştır. Deneklerin vücut yağ yüzdeleri skinfold kaliper kullanılarak Sloan- Weir formülü ile BKİ ise (BKl = Vücut Ağırlığı(kg) / Boy2(m)) formülü ile hesaplandı. Deneklerin istatistiksel analizleri SPSS 10.0 for Windows paket programı kullanılarak yapılmıştır, Ghrelin hormonunun tekrarlı ölçümler arasındaki farkına bakmak için " Karışık Ölçümler için iki Faktörlü ANOVA (Two-Way ANOVA for Mixed Measures) testi uygulandı. Gruplar arasındaki VYY farklılıklarım tespit etmek için Mann-Whîtney U testi ve BKt verilerinin analizi için bağımsız örneklem (independent) t testi uygulandı. BKl ile Ghrelin tekrarlı ölçümler arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla Pearson Korelasyon Katsayısı (Pearson Correlation Coeflîcient) uygulandı. Önemlilik seviyesi olarak 0.01 ve 0.05 anlamlılık seviyesi alınmıştır. Deneklerin farklı zaman diliminde ölçülen Ghrelin değerlerinin sporcu ve sedanterierdeki ortalamaları arasında anlamlı bir fark yoktur (p> 0.05). Sedanter ve sporcu ayrımı yapmaksızın Glırelin ölçüm değerlerinin ilk ölçümden son ölçüme ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir (p0.05). Hem sporcu deneklerin (p< 0.01) hem de sedanter deneklerin (p< 0.05) BKl'Ieri ile VYY'leri arasında-60- orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-61- 9. SUMMARY The purpose of this study was to determine Ghreline level differences during different times through the day and to assess differencens among the athletes and sedanters at the end of Ramadan fasting period that was one month. For this aim, totally 30 male subjects who were 15 elite physically active athletes and 1 5 sedanter university students, voluntarely participated in the study. The mean age, height and body weight of subjects were as follow; 21.33 yrs., 173.0 cm, 75.80 kg for athletes and 19.86 yrs, 172.53 cm and 65.33 kg for sedanters. Blood samples and active serum Ghreline (pg/mL-LlNKO ) levels of subjects were analized by Enzymed Linked Immunosorbent Assay ( ELISA ) method. The body fat percentage was calculated by Sloan and Weir methot and Body Mass Index ( BMI ) was determined by BMI = Body Weight ( kg) / Height2 (m2) formula. Statistical analysis of datas gathered at the end of measurements were done by SPSS 10.0 for Windows packet programme. Ghreline levels were analised by using Two Way ANOVA for Mixed Measures test. Body fat % and BMI differences between groups were determined by Mann-Whitney U test and student t test for independent groups. The relashionship among BMI and Ghreline levels were determined by Pearson Correlation Coefficient test. Significance level of analysis were at 0.01 and 0.05. The results indicated that there were no significant differences among Ghreline levels of athletes and sedanters during different times through the day ( p>0.05). Without scperating as athlete and sedanter significant differences were examined between pre and post tests mean Ghreline scores of subjects ( p0.05). The significant and positive relationship at middle level was found BMT and body fat % of both groups.