Representation of aggression in child and adolescents protagonists in the short stories of Sakı (Hector Hugh Munro)
Saki'nin (Hector Hugh Munro) öykülerinde çocuk ve gençlerde saldırganlık
  1. Tez No: 164980
  2. Yazar: EDA KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ BOZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET KÖKLÜ, Eda. Representation of Aggression in Child and Adolescent Protagonists in the Short Stories of Saki (Hector Hugh Munro), Yüksek Lisans Tezi. Ankara, 2006. Zarar vermeye yönelik, şiddet içeren ve dış dünyaya tepki olarak ortaya çıkan saldırganlık (agresiflik), bireyin yıkıcı çocukluk dönemi geçirmesinden ve olumsuz dış etkenlerle erken yaşta karşılaşmasından kaynaklanır. Bireyin saldırganlığının görülme sıklığı ve şiddeti, bireyin öfkesi arttıkça daha da fazlalaşır. Bu tip saldırganlık çocukluk döneminden sonra da bastınlamayabilir ve saldırgan birey ondan daha gelişmiş davranış biçimleri beklenmesine rağmen saldırgan davranışlarını göstermeye devam eder. Saki sevmedikleri yetişkinlerden intikam alma peşinde olan çocuk ve genç baş kişileri yoluyla saldırganlığın doğasını öykülerinde betimlemektedir. Saki'nin öykülerinde, kız baş kişiler sözlü saldırganlığı kullanırken, erkek baş kişiler fiziksel saldırganlığı tercih etmektedirler. Saki'nin çocuk ve genç baş kişileri bazen ölümle bile sonuçlanabilecek zapt edilemeyen saldırganlıklarım onları anlamsız baskılarıyla kontrol etmeye çalışan kurbanlarına karşı kullanırlar. Bu tema Saki'nin baş kişileri çocuk ve genç olan öykülerinde birleştirici ve belirleyici bir unsurdur. Anahtar Sözcükler Saki, Öykü, Saldırganlık, Çocuklar, Gençler
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT KÖKLÜ, Eda. Representation of Aggression in Child and Adolescent Protagonists in the Short Stories of Saki (Hector Hugh Munro), M. A. Thesis. Ankara, 2006. Aggression which emerges as a violent and damaging reaction to the outer world usually originates from destructive childhood experiences and early acquaintance with negative external factors. The frequency and intensity of this violent reaction increases gradually as the hatred which the aggressor feels becomes stronger. This sort of aggression may not always be suppressed after early childhood. Saki portrays the nature of aggression which includes hatred through his child and adolescent protagonists who seek revenge from adults they dislike. In Saki's short stories, girl protagonists employ verbal aggression, while boy protagonists generally prefer physical aggression. Sakian child and adolescent protagonists employ unrestrained aggression which sometimes even results in the murdering of their adult victims who have tried to control them with their meaningless oppressions. This is a unifying element in Saki's short stories displaying aggression in child and adolescent protagonists. Keywords Saki, Short Story, Aggression, Children, Adolescents