Solvay soda üretim prosesi distilasyon sisteminde optimum işletme ve tasarım parametrelerinin tayini
  1. Tez No: 16503
  2. Yazar: İSMAİL CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZ Sol vay prosesi ile soda üretiminde prosesin en kritik girdilerinden biri NH3, prosesin en önemli bölümlerinden biri ise amonyağın geri kaşanılma bölümü olan destilasyondur « Isıtma ile bozunabilir serbest 9, ve 3 sıtma ile bozunmayan ('bağlı) NH3 bileşiklerini içeren çözelti (filtrat) içerisinden amonyağın serbest hale getirilmesi karmaşık bir destilasyon işlemi gerektirir. Karmaşık bir yapıdaki destilasyon sisteminde isletme değerlerinin optimizasyonu büyük çapta işletme tecrübesi gerektirir. İşletme değerlerinin optimizasyonunda -fabrika yönetiminin ve politikasının (özellikle atık ve enerji konularında) önemi büyüktür. Bu esasların dikkate alınmadığı bir tasarımın başarı şansı yoktur. Hasırlanan tez de optimum işletme tesbitinde tüm bu esaslara uyulmuştur. Tasar 1 mı yapılan yeni RH kolonunda ise yurt dışı bağımlılığı minimum tutularak şartlarımıza en uygun tasarım yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Solvey Soda Ash product i on proses, the critical raw material is the Ammonia, and the most important department is the ammonia recovery unit in which the distillation column is used. Filtrate include -free and -fixed ammonia compounds which require complex disati 1 1 ation proses -for recovery o-f amnton i &. The complex distillation process requires mostly the operational knowledge -for optimising o-f operation para meters. Also the -factory managing policy is the most important -factor -for designing o-f the system. The designing of a new RH column include all these.factors.