Economics of winter and spring chickpea production in Aleppo and E Hassakeh provinces of syria: A comparative study
  1. Tez No: 16505
  2. Yazar: MUSTAFA DARWİCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
V ÖZ Bu çalışmada, Suriye'nin Halep ve El Hassekeh bölgelerinde yetiştirilen, kışlık ve yazlık nohut çeşitlerinin maliyetlerinin hesaplanması ve karlılık durumlarının analizi yapılıp, iki çeşid arasında karşılaştırma yapılması amaçlanmıştır. Araştırma, 52 köyü kapsayarak 80 çiftçi ile anket çalışmaları düzenlenmiştir. Araştırma sonucunda her iki bölgede de kışlık nohutun kg başına ortalama üretim maliyeti yazlık nohut çeşidine göre düşük olup sağladığı brüt kar daha yüksektir. Kışlık nohut verimi yazlık nohuta göre yüksektir. El Hassekeh bölgesinde kışlık nohut verimi yazlık nohut çeşidinden %78 oranında yüksek iken Halep bölgesinde bu oran %64'tür. Araştırma sonucunda El Hassekeh bölgesinde kışlık nohutun brüt karı %102 oranında yazlık nohuta göre yüksek olup, bu oran Halep bölgesinde %23'dür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Chickpea is the second most important food legume crop in production after lentil, in Syria. It has an important place in terms of area and production in the world. The study objectives were: (1) to investigate and compare the actual on-farm costs of winter and spring chickpea. (2) to compare gross-margin for each variety of chickpea in Aleppo and El Hassakeh provinces. Economic indicators for winter and spring chickpea in Aleppo and El Hassakeh are estimated, based on the results of a comparative study between the two varieties in fifty two villages; 40 farmers were interviewed in each province. The data were obtained through questionnaires which included questions on social aspects, size of holdings, production practices, costs and marketing aspects. As a result, it has been found that, in El Hassakeh, average winter and spring chickpea area is 36.1 and 14.7 hectare respectively, whereas, in Aleppo, it is 4.0 and 6.8 hectare respectively. Males of 15-49 years category showed the highest contribution to the farm work in both provinces. The majority of the farmers do at least two tillages prior to planting. Mechanization of operations is more widespread in El Hassakeh than in Aleppo province. Most of the farmers applied phosphate fertilizer.Nitrate fertilizer for chickpea was widespread in Aleppo. All farmers in Aleppo harvested winter and spring chickpea by hand, whereas the majority of El Hassakeh farmers harvested winter chickpea by combine harvester while spring harvesting chickpea by hand. Yields of winter chickpea were higher than the spring chickpea in both provinces. Further, in El Hassakeh the yield of winter chickpea was 31.7% higher than in Aleppo. The costs per kg of grain yield for winter chickpea were lower than spring chickpea in both Aleppo and El Hassakeh. Likewise, gross-margin of winter chickpea was higher than spring chickpea in both provinces. Seven farmers had irrigated chickpea in Aleppo; results show that the yield of irrigated spring chickpea was 13% higher than irrigated winter chickpea, and the average cost per kg of grain yield for irrigated spring chickpea was 8% higher than for irrigated winter chickpea. Consequently, gross-margin of irrigated spring chickpea was 154% higher than for irrigated winter chickpea. Winter chickpea producers in both Aleppo and El Hassakeh have a major problem in weeding. Farmers who made contract with the Seed Multiplication Organization have marketing problems. Moreover, cooperation between extension services and farmers is insufficient.