GAP alanında tarımsal kredi kullanımı ve gelecekteki kredi ihtiyacının saptanması üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 16506
  2. Yazar: BAHRİ KARLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ YURDAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
VI ÖZ Bu araştırmada, Güneydoğu Anadolu Projesinin önemli ve öncelikle sulamaya açılacak alanlardan biri olan Şanlıurfa ili ovalarında sulu ve kuru koşullarda, değişik işletme gruplarında, tarımsal kredi kullanımı, kredinin sağlandığı kaynaklara göre dağılımı, sulu ve kuru tarım işletmelerinde kredi kullanımının işletme faaliyet sonuçlarına etkisi tespit edilmiştir. Tespit edilen bu veriler doğrultusunda, öze) değişen masraflardan hareket edilerek farklı büyüklükteki ve tipteki işletmelerin kredi ihtiyacı dönemler itibariyle saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this study, the use of agricultural credit, sources of credit obtained, the affect of credit use on farm revenues have been determined in various farm groups under both irrigated and dry conditions in Şanlıurfa province plains, which are important areas of Southern Anatolian Project and are to be irrigated prior to other areas. In direction of these data deter mi ned, considering variable costs the amount of credit needed by different sized and type of farms has been determined according to different terms.