Endoskopik skleroterapi yapılan olgularda özofagus motilite değişiklikleri
Endoscopic sclerotherapy alters esophageal motility
  1. Tez No: 165055
  2. Yazar: EMEL AVCUOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARBAY ÖZDEN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
III ÖZET AVCUOĞULLARI, E., Endoskopik skleroterapi yapılan olgularda özofagus motilite değişiklikleri. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Cerrahisi Tezi. Ankara, 2005 Portal hipertansiyona sekonder özofagus varislerinin tedavisinde kullanılan endoskopik skleroterapinin (ES), uzun dönemde enjeksiyon sayısı ve enjeksiyon materyali miktarına bağlı olarak özofagusta neden olduğu işlevsel değişiklikleri belirlemek amacı ile retrospektif bir çalışma yapılmıştır. Kliniğimizde 1 999-2004 yılları arasında özofagus varisleri nedeniyle ES yapılan hastaların özofagus motilite kayıtları incelenerek, motilite çalışması (özofagus manometrisi) sonuçları değerlendirilmiş ve ES yapılmayan hastaların oluşturduğu kontrol grubu sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Yaş ortalaması 10,2±4,2 yıl olan 10 erkek ve 10 kız hasta çalışma grubunu oluşturmuştur. Kontrol grubu yaş ve cinsiyet dağılımı uygun 20 hastadan oluşturulmuştur. Ekstrahepatik (n=8) ve intrahepatik (n=12) PH tanılarıyla izlenen çalışma grubu olgularına 8,6+4,6 kez, toplam 25,6+13,7 mi %3'lük Polydocanol enjeksiyonu yapılmıştır. Olguların özofagus peristaltik (N:0.8-l), simültane (N:0-0.2), retrograd (N:0), iletilmemiş (N:0-0.2) kontraksiyon yüzdeleri sırasıyla; 0,2±0,05, 0,5±0,06, 0,3±0,06, 0,01 ±0,01 bulunmuştur. Komplet ve parsiyel alt özofagus sfinkter (AÖS) rölaksasyon yüzdesi sırasıyla; 0,31 ±0,09 (N:0.9-l), 0,42±0,07 (N:0-0,1), AÖS dinlenme basıncı 18,42±6,05 mmHg (N:6-25) bulunmuştur. Kontrol grubunun ÖM sonuçları değerlendirildiğinde ise; peristaltik, simültane, retrograd, iletilmemiş kontraksiyon yüzdeleri sırası ile; 0.82±0.07, 0.28±0.05, 0.03±0.02, 0.01 ±0.01 bulunmuştur. Ayrıca komplet ve parsiyel AÖS rölaksasyon yüzdesi sırasıyla 0.43±0.11 ve 0.41±0.09, AÖS dinlenme basıncı 58.5±5.36 mmHg, AÖS rölaksasyon yüzdesi 0.48±0.07, AÖS rölaksasyon süresi 7.4±2.6 sn, peristaltik kontraksiyon pik amplitüdü 102.9±7.95 bulunmuştur. Enjeksiyon sayısı 5'in üzerinde olan olgularda AÖS dinlenme basıncı 8,78±1,84 mmHg, 5'in altında olan olgularda 60,25±14,69 mmHg, kontrol grubunda ise 58.5±5.36'dır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AVCUO?ULLARI, E., Endoscopic sclerotherapy alters esophageal motility, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis of Pediatric Surgery. Ankara, 2005 Endoscopic sclerotherapy (ES) used in the treatment of esophageal varices alters structure and functions of the esophagus. A retrospective clinical study was performed to evaluate the functional changes in esophagus of patients with portal hypertension who were treated with ES. Esophageal motility (EM) studies of 20 patients treated between 1999-2004 were evaluated. Mean age of 10 male and 10 female patients was 10,2±4,2 years. Endoscopic intravariceal injection of totally 8,6±4,6 times and 25,6±13,7 ml polydocanol were applied in patients with extrahepatic (n=8) and intrahepatic (n=12) portal hypertension. Percentages of esophageal peristalsizm (N:0.8-l), simultaneous contraction (N:0-0.2), retrograde contraction (N:0) and nontransmitted contractions (N:0-0.2) were; 0,2±0,05, 0,5±0,06, 0,3±0,06 and 0,01 ±0,01 respectively. Percentages of complete lower esophageal sphincter (LES) relaxation (N:0.9-l), partial LES relaxation (N:0-0,1) and LES relaxation (N:0,9-l) were; 0,31±0,09, 0,42±0,07 and 0,43+0,09 respectively. Resting LES pressure was 1 8,42+6,05 mm Hg (N:6-25) and relaxation time of LES was 8,2+1,5 seconds (N:5-10).. Percentages of esophageal peristalsizm (N:0.8-l), simultaneous contraction (N:0-0.2), retrograde contraction (N:0) and nontransmitted contractions (N:0-0.2) were; 0.82+0.07, 0.28+0.05, 0.03+0.02 and 0.01+0.01 respectively in control group. Percentages of complete lower esophageal sphincter (LES) relaxation (N:0.9-l), partial LES relaxation (N:0-0,1) and LES relaxation (N:0,9-l) were; 0.43+0.11, 0.41+0.09 and 0.48±0.07 respectively. Resting LES pressure was 58.5+5.36 mmHg (N:6-25) and relaxation time of LES was 7.4±2.6 seconds (N:5-10) in control group.