Fırat nehri üzerindeki Teşrin barajının jeolojisi, mühendislik jeolojisi ve gövdede kullanılacak malzemenin jeoteknik özellikleri
- Tez No: 16507
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
VI ÖZ Bu çalışma Suriye Halep ilinin yaklaşık 70 km doğusunda yer alıp Fırat Nehri üzerinde Teşrin Baraj yeri. ve göl alanının mühendislik jeolojisi özellikleri açıklanmasına yöneliktir. Proje; enerji, sulama, taşkın önleme amacı ile yapılmaktadır. Çalışma bölgesinin temelinde denizel ortamda çökelmiş tebeşir çok az miktarda marn, montniorillonit kil ara tabakalarından oluşan üst. Eosen -Oligosen yaslı oluşuklar ile bunun üzerine acılı diskordans ile Miyosen yaslı dolomitler ge1ir. Bölgenin en geç çökelleri alüyvyonlardır. Bunlar dolomit çökeltileri üzerine diskordans olarak yerleşmiştir, Bölgede bakim olan tebeşir ve ciolomi tier de mercekse! yapı ve karst oluşumları nedeniyle baraj temeli ve rezorvuar alanında su kaçakları ihtimali olası olup bu da enjeksiyon ile önlenebilir (Fırat barajında olduğu gibi. Baraj yeri ve çevresi karmaşık bir jeolojik yapıya sahipti. Fay sistemleri genellikle N-S doğrultuludur. Baraj yerinin malzeme olanakları incelenerek baraj gövdesinin tebeşir çekirdekli toprak dolgu tipinde yapılması uygun görülmüştür. Malzeme rezervleri baraj yerine çok yakın ve proje yapıları için yeteri kadar mevcuttur.. Baraj gövdesinde kullanılacak tebeşirin jele-knik özellikleri araştırılmış ve laboratuvar sonuçlarına göre kullanılması uygun bulunmuştur. Teşrin baraj yeri için ön çalışma safhasında dört alternatif baraj yeri tesbit edilmiştir. Bunlar üzerinde Mühendislik jeolojisi çalışmaları görülmüştür.Bu alternatifte Fırat Nehrinin daraldığı bir yerde santral binasının sağ yamaçta sağlam bir zemin üzerine inşa edilmesi uygun görülmüştür. İnceleme alanı 3, derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Ancak şimdiye kadar herhangi bir tehlike kaydedilmemiştir.Deneysel çalışmalar sonucunda HSK-64 ölçeğine göre 7-8 dereceye karşılık gelmektedir.
Özet (Çeviri)
vnı ABSTRACT T tt this study geol oci.lc.aJ properties of the Tishrin Dam which is located about 90 km in the ear, t of Aleppo in Syria and its reservoir area were investit|ah;tl. The Dam been planned for Energy, Irrigation and for f lood~prevp!vl.:ei ion. At the base of the studied arBa whirl i consist of chalk with rarts inter layers of mar !, clayey mar! avid (iioii I. mo. i 3 lonite clay of Upper EDrene-Ol ifjocptte ape are:- observed» After that there is an unqular unconformity which separate chalk frow Dolomomit.es wich deposits later. fhe youngest in the region cansist of alluvium of Qvatenar this alluvium is also seperate from dolomites by unconformity among physical and geological phenomena in the studied section of the valley karst formations and cavings maybe sing lad out as aresult of these formations water -leakages may accur this water-leakages can be avoidable by grouted (As in Euphrates Dam) investigation ansa and its sumounding is in a compile* geological structure, fault systems ore in general in the direction of as aresult of the studies ahout the material reserves, it issagreable that Teshr in Dam will be constructed in type of clay nucleussed chalk filling. According to the experimental results in order to determine the engineering characteristics and geotechnics of the chalk in l he studied area, this unit is founded I o be okay. Engineering geology at four alternative sites of the Tishrin project on the Fuphrat.es river is considered in t lie primerly studies» According to the Geological engineering studies alternative Number 2. Choosen to be the best one investigated.r^naa is located in the third degree i-^ar th avake region. Fill now there isnt any big dangerous noticed of happened According to MSK-64 scale which equals to 7-8 degree.