Deneysel retinal iskemi-reperfüzyon hastalıkları önlemede agmatin etkinliğinin araştırılması
- Tez No: 165096
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM KOÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ill ÖZET İskemi-reperfüzyon sonucu dokuda vücudun savunma mekanizmalarının kapasitesini aşan serbest oksijen radikalleri ve nitrik oksitin (NO) oluştuğu çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Bu radikaller lipid peroksidasyonu ile hücre membranlarını hasara uğratmakta ve doku hasarı oluşturmaktadır. Ayrıca iskemiye maruz kalan nöronlarda çeşitli eksitotoksik nöromediatörler salgılanmakta ve bunlar özgül reseptörlerine bağlanarak kalsiyum kanallarını aktif hale getirmekte, böylece nöronların apoptozis ve ölümüne neden olmaktadır. Agmatinin retinayı iskemi-reperfüzyon hasarından koruyucu etkilerinin araştırıldığı bu çalışma, rastgele yedişerli dört gruba ayrılan, 28 guinea pig üzerinde yapıldı. Birinci ve ikinci gruplar kontrol, üçüncü ve dördüncü gruplar agmatin grubu olarak belirlendi. Birinci ve ikinci gruba iskemi oluşturulmasından 45 dk önce intraperitoneal serum fizyolojik (SF) verildi. Daha sonra ketamin anestezisi altında maintainer aracılığı ile ön kamaraya SF verilip, basınç yükseltilerek 90 dk süreyle retinal iskemi oluşturuldu. Ardından dört saat reperfüzyon uygulandı. İkinci gruba ise aym işlemi takiben 24 saat reperfüzyon yapıldı. Agmatin grubu olarak belirlenen üçüncü ve dördüncü gruplara iskemi oluşturulmadan 45 dk önce intraperitoneal olarak 50 mg/kg dozunda agmatin verildi, Üçüncü gruba 90 dk lık iskemiden sonra dört saat reperfüzyon, dördüncü gruba 24 saat reperfüzyon yapıldı. İkinci grupta serum fizyolojik, dördüncü grupta agmatin dozları 12 saat arayla iki kez tekrarlandı. Reperfüzyon süresi sonunda her hayvanın bir gözü histopatolojik değerlendirme, diğer gözü biyokimyasal ölçümler için hızlıca enüklee edildi. Hayvanların sağ gözlerinde histopatolojik çalışma yapılırken, sol gözlerinde MDA ve NO düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Various studies have shown that free oxygen radicals and nitric oxide (NO) that the defense mechanisms of the body cannot overcome occur in the tissue as a result of ischemia-reperfusion. These radicals damage cell membranes and cause tissue damage through lipid peroxidation. Besides, various eksitotoxic neoromediators are secreted in organs undergoing ischemia, these then activate calcium channels being connected to specific receptors, and cause apoptosis and death of neurons. This study includes agmatin's protection effects of retina from ischemia reperfusion effects. The study included 27 guinea pigs divided randomly to four group each including seven. The first and second groups were controls and the third and fourth groups were agmatin groups. The first two groups were given intraperitoneal serum physiological (SP) 45 minutes before the occurrence of ischemia. Later retinal ischemia was provided for 90 minutes giving SF to the anterior chamber by means of a maintainer and increasing the pressure under ketamin anesthesia. The second group was made reperfusion for 24 hours following the same procedure. The third and fourth groups, which were agmatin groups, were given 50 mg/kg agmatin intraperitoneal^ 45 minutes before the provision of ischemia. The third group was given a four-hour reperfusion and fourth group 24 hour reperfusion after 90-minute ischemia. SP doses in the second group and agmatin doses in the fourth group were repeated twice with a 12-hour interval. At the end of the reperfusion period, one eye of each animal was enucleed quickly for histopatological evaluation and the other for biochemical measurements. While the right eyes of the animals were examined hystopatologically, MDA and NO were examined in the left eyes.