İntranazal östrojen replasman tedavisi alan postmenopozal kadınlarda, okside LDL ölçümü ile kardiyovasküler risk tayini
Cardiovascular risk assessment with oxidized LDL measurement in postmenopausal women treated with intranasal estrogen replacement therapy
- Tez No: 165097
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜLAZIM YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Hormon replasman tedavisinde kullanılan östrojen ve progesteronların içerikleri yanında bunların veriliş yollarının da kardiyovasküler riski bizzat etkileyebildiği gösterilmiştir. Tek basma intranazal östradiol kullanımı ile buna ek olarak progesteron uygulanımda ne tür etkiler görüleceğine ilişkin ise yeterli bilgi mevcut değildir. Çalışmamız, başta okside LDL olmak üzere başlıca kardiyovasküler risk belirteçlerinin değerlendirilmesi suretiyle bu ilişkilerin ortaya çıkarılması amacıyla yürütülmüştür. Postmenopozal dönemdeki toplam 61 gönüllü ile gerçekleştirilen araştırmada olgular üç grupta değerlendirilmiştir. Grup I' deki olgular, histerektomize olup 3 ay süreyle sadece kontinü intranazal östradiol almıştır. Grup IF deki olgular ise uterusu mevcut hastalardan oluşturulmuş ve 3 ay boyunca kontinü intranazal östradiole ek olarak her ay 12 gün süreyle 200 mg/gün dozunda mikronize progesteron almıştır. Kontrol grubundaki hastalar ise hormon replasman tedavisi için endikasyonu olmayan ya da endikasyonu olsa bile hiçbir şekilde hormon tedavisi almak istemeyen olguları kapsamıştır. Gruplar arasında bazal total kolesterol, total trigliserit, HDL kolesterol, LDL kolesterol, LDL apolipoprotein B ile lipoprotein a, homosisteinin, okside LDL değeri ve okside LDL/LDL-kolesterol oram yönünden fark izlenmediği gibi (p>0.05) her bir grup için kendi içinde üçüncü ay değerleriyle bazal değerler arasındaki fark da anlamlı bulunmamıştır (p>0.016).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Besides the contents of the estrogens and progestogens used in hormone replacement therapy, the ways of their application can also affect the cardiovascular risks. There is no enough knowledge about the effects of intranasal estrogen usage alone or with progesteron. Our investigation was carried out to delineate these relationships with evaluation of oxidized LDL primarily and other cardiovascular risk markers secondly. The study was conducted with 61 voluntary postmenopausal women and they were evaluated in three groups. In group I, all of the patients were hysterectomized and were treated with only intranasal estradiol. In group n, all of the patients had their uteruses and treated with 200 mg/day cyclic natural micronized progesteron for 12 days in every month in addition to continuous intranasal estradiol. The patients in control group were consisted of postmenopausal women with no indication for hormone replacement therapy or no desire to use it although there were indications. There were no difference between groups in respect to total cholesterol, total triglyceride, HDL cholesterol, LDL cholesterol, LDL apolipoprotein B, lipoprotein a, homocysteine, oxidized LDL values and oxidized LDL/LDL-cholesterol ratio (p>0.05). There were also no meaningful difference in comparison of basal values with third month values of these parameters within each group (p>0.016).