Kimyasal önkoşullayıcı olarak kullanılan 3-nitropropiyonik asidin vazodilatör etkinliğinin mekanizmasının araştırılması
The mechanism of the vasodilator effectiveness of 3-nitropropionic acid used as chemical preconditioner
  1. Tez No: 165095
  2. Yazar: MERT BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
51 VI.ÖZET Bu çalışmada sıçan torasik aortunda, kimyasal önkoşullayıcı olarak kullanılan 3-nitropropiyonik asidin vazodilatör etkinliğinin mekanizması araştırılmıştır. 2,4x10-6 M konsantrasyonda fenilefirınle prekontrakte edilmiş dokuda 10-5-1 0-3 M konsantrasyonlarda kümulatif olarak uygulanan 3- NP gevşemeler oluşturmuştur. 3-NP'nin oluşturduğu gevşemeler üzerine 5-hidroksidekanoat (5440), glibenklamid, merkaptopropiyonilglisin (MPG), süperoksitdismutaz (SOD), katalaz (KAT) ve L-NAME'in etkileri incelenmiştir. Dokuların 10-4, 10-5 veya 10-6 M konsantrasyonlarda 5-HD ile 15 dakika inkübasyonu, 1CT5 M konsantrasyonda glibenklamid ile 15 dakika inkübasyonu, 10-3 M konsantrasyonda MPG ile 15 dakika inkübasyonu ve 10"4 M konsantrasyonda L-NAME ile 15 dakika inkübasyonu 3NP'nin oluşturduğu gevşemeleri anlamlı olarak etkilemezken, 250 U/ml konsantrasyonda SOD ve 3000 U/M konsantrasyonda KAT karışımı ile 20 dakika inkübasyondan sonra 3-NP'nin oluşturduğu gevşemeler anlamlı olarak azalmıştır.52 Sonuç olarak elde ettiğimiz bulgular fenilefrinle prekontrakte sıçan torasik aortunda 3-NP'nin vazodilatör etkisinden superoksidin sorumlu olabileceğini düşündürmektedir. Ancak superoksidin kaynağının 3-NP tarafından uyarılan bir mekanizma mı yoksa 3-NP'nin dekompoze olmasına bağlı bir reaksiyon mu olduğu daha ayrıntılı araştırmalar gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
53 VII. SUMMARY In this study, the mechanism of tie vasodilator effectiveness of 3- nytropropionic acid used as chemical preconditioner in thoracic aorta of the rats. 3-NP that has been administered cumulatively in l0-5-10-3 M concentrations within the tissue precontracted with fenilefrin m 2,4x10-5 M concentration created relaxations. The effect of the relaxations created by 3-NP on 5-hydroxydecanoate (5-HD), gtibericlamid, merkaptopropiyonilglisin (MPG), superoxitdismutaz (SOD), katalaz (KAT) and L-NAME was studied. Whereas the 15-minute-ineubation with 5-HD in the 10-4, 10-5 or 10-6 M concentrations of the tissues, 15-minute-incubation with glibenclamid in 10-5 M, 15-minute-incubation with MPG in 10-3 M concentrations and 15- minute-incubation with L-NAME in 10-4 M concentrations did not transmit the relaxations created by 3-NP; after the 20-minute-incubation with the mixture of SOD in 250 U/ml conceriration and CAT in 3000 U/ml concentration the relaxations of 3-NP decreased significantly.54 In conclusion, the findings we obtained showed that the cause of the vasodilator effect of 3-NP in thoracic aorta of tie rat precontracted with fenitefrin might be superoxide.