Postmenopozal kadınlarda raloksifen kullanımının kardiyovasküler hastalık risk belirleyicileri üzerine etkileri
The effects of raloxifene usage on cardiovascular risk factors in postmenopausal women
  1. Tez No: 165119
  2. Yazar: BANU ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALDUN GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET POSTMENOPOZAL KADINLARDA RALOKSİFEN KULLANIMININ KARDİYOVASKÜLER HASTALIK RİSK BELİRLEYİCİLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Amaç: Raloksifen, yüksek bir afmiteyle östrojen reseptörlerine bağlanıp, dokuya özgü şekilde östrojen agonist veya antagonisti gibi davranan bir selektif östrojen reseptör modülatörüdür (SERM). Bu çalışmanın amacı; raloksifenin postmenopozal kadınlarda, çok sayıda kardiyovasküler risk belirleyicileri üzerine etkisini değerlendirip bunu kontrol grubuyla karşılaştırmaktı. Tasarım: Prospektif, açık, eşleştirilmiş, vaka-kontrol çalışması olarak tasarlandı. Ortam: Bir üniversite hastanesinin jinekoloji polikliniğinde gerçekleştirildi. Katılımcılar: Yüz postmenopozal kadın çalışmaya dahil edildi. Girişim: Elli postmenopozal osteoporotik kadına günde 60 mg raloksifen başlanırken, kontrol grubu olarak belirlenen diğer 50 sağlıklı postmenopozal kadın hiçbir tedavi almadı. Ana Sonuç Ölçümleri: Tedavi ve kontrol grubunda, l yıl sonrasında, kardiyovasküler risk belirleyicilerindeki başlangıç değerlerine göre değişim değerlendirildi. Plazmada değerlendirilen belirleyiciler; total kolesterol, LDL, HDL, trigliserid, lipoprotein (a), Apo A, Apo B, homosistein, hs-CRP ve fibrinojendi. Ek olarak, kardiyovasküler riskin önemli bir radyolojik göstergesi sayılan karotis intima-medya kalınlığı da ölçülerek, gruplar arası karşılaştırma yapıldı.Bulgular: Bir yıllık tedavi sonrasında raloksifen, total kolesterol, LDL, homosistein ve fibrinojen düzeylerini düşürürken, HDL, trigliserid, Apo B, lipoprotein (a) ve hs-CRP düzeylerini değiştirmedi. Gruplar arası başlangıç değerleri ve kontrol grubunun çalışma periyodu sonrasındaki değerleri farklı değildi. Kontrol grubunda karotis intima-medya kalınlığında başlangıç değerlerine göre anlamlı bir artış bulurken raloksifen grubunda fark izlenmedi. Sonuç: Raloksifen kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, birçok biyokimyasal ve radyolojik kardiyovasküler risk belirleyicisinde olumlu yönde değişime neden olmuştur. Bu etkilerin kardiyovasküler koruma ile ilişkili olup olmadığı, ileri klinik çalışmaları gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
32 ABSTRACT THE EFFECTS OF RALOXIFENE USAGE ON CARDIOVASCULAR RISK FACTORS IN POSTMENOPAUSAL WOMEN Objective: Raloxifene is a selective estrogen receptor modulator (SERM) that binds with high affinity to estrogen receptors and promote either estrogen agonist or estrogen antagonist effects on tissue-dependent manner. The aim of the study was to determine the effects of raloxifene on numerous markers of cardiovascular risk in postmenopausal women and to compare them with control subjects. Design: A prospective, open, matched, case-control study. Setting: Gynecologic outpatient department of a university hospital. Participants: One hundred postmenopausal women. Intervention: Fifty osteoporotic postmenopausal patients received daily 60 mg of raloxifene while other 50 healthy postmenopausal women, defined as control group, received no treatment. Main Outcome Measures: Changes from baseline of markers of cardiovascular risk after 1 year between treatment and control group. The markers evaluated in the plasma were, total cholesterol, LDL, HDL, triglyceride, lipoprotein (a), Apo A, Apo B, homocysteine, hs-CRP and fibrinogen. Additionally, the important radiological predictor of cardiovascular risk, carotid intima-media thickness, was measured and compared between groups.33 Results: After 1 year of treatment raloxifene significantly lowered total cholesterol, LDL, homocysteine and fibrinogen levels but no difference was observed for HDL, triglyceride, Apo B, lipoprotein (a) and hs-CRP. The baseline levels of the both groups and levels at the end of the study period in the control group were similar. We found significant increase from the baseline in the carotid intima-media thickness of the control group whereas no change was observed in the raloxifene treated group. Conclusion(s): Raloxifene favorably alters most of the biochemical and radiological markers of cardiovascular risk compared to control group. Further clinical trials are necessary to assess whether these effects are associated with cardiovascular protection.