Akut iskemik inmede proinflamatuar sitokinlerin rolü
The role of proinflammatory cytokines in acute ischemic stroke
  1. Tez No: 165118
  2. Yazar: REZA JAFARZADEH
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİJEN NAZLIEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
57 ÖZET İskemik inmenin akut döneminde gelişen beyin hasarında, inflamatuar sitokinlerin etiopatogenezdeki yeri ve hastalığın fonksiyonel prognozu ile ilişkisini gösteren sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada akut iskemik inmenin indüklediği proinflamatuar sitokinlerden olan serum lnterlökin-6 (IL-6) ve Tümör Nekrosis Faktör ce (TNF-a) düzeylerinin hastaların fonksiyonel prognozları ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya öyküsü, nörolojik muayenesi ve bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) ile akut iskemik inme tanısı olan ve yaş ortalaması 69.7 + 10.1 yıl olan, 49 hasta (27 erkek, 22 kadın) dahil edildi. Kontrol grubunu, yaş ortalaması 67.3 ± 7.9 yıl olan (17 erkek, 13 kadın) oluşturdu. IL-6 ve TNF-a düzeyleri için, kan örnekleri inmenin ilk 24 saat içinde alındı. Serum IL-6 ve TNF-a düzeylerinin inme oluşumundaki risk faktörleri, CRP düzeyleri ve NIHSS ile elde edilen inme skorları ile ilişkisi araştırıldı. Serum IL-6 ve TNF-a düzeyleri sağlıklı kontrol grubuna oranla hasta gruplarında farklılık göstermedi. NIHSS'e göre hastalar 0-36 arası skorlandılar. IL-6 ve TNF-a düzeyleri ile yüksek inme skorları arasında anlamlı bir birliktelik mevcuttu. Aterotrombotik ve kardiyoembolik inme etiolojisine sahip olan hastalarda IL-6 ve TNF-a düzeyleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç olarak inflamatuar sitokinlerden olan serum IL-6 ve TNF-a düzeyleri erken dönem fonksiyonel prognozuyla ilişkili bulundu. Kötü fonksiyonel prognoza sahip hastaların IL-6 ve TNF-a düzeyleri anlamlı olarak daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY THE ROLE OF PROINFLAMMATORY CYTOKINES IN ACUTE ISCHEMIC STROKE Limited number of studies have been performed in order to demonstrate the relationship of proinflammatory cytokines and their roles in etiopathogenesis and prognosis of the acute ischemic stroke. In this study, the relationship between serum interleukin-6 (IL-6) and tumor necrosis faktor-a (TNF-a) levels (which are proinflammatory cytokines induced by acute ischemic stroke) and prognosis of the acute ischemic stroke is evaluated. 49 patients (27 male, 22 female) with a mean age of 69.7 ±10.1 were included in the study, which were diagnosed as acute cerebral ischemic infarct by history, neurologic examination and computerized brain tomography (CT). Control grup consisted from 30 individuals (17 male, 13 female) with a mean age of 67.3 + 7.9. Blood samples for IL-6 and TNF-a levels were taken within the first 24 hours of the acute ischemic stroke. The relationship between serum IL-6 and TNF-a levels and risk factors in the development of stroke, CRP levels in peripheral blood and prognosis in the early stage was examined. Serum IL-6 and TNF-a levels didn't differ significantly in patients when compared to controls. According to NIHSS patients were scored between 0-36. Levels of serum IL-6 and TNF-a in patients with high score were higher when compared to patients with low score. There wasn't a statistically difference in serum levels of IL-6 and TNF-a in between aterotrombotics and cardiyoembolic groups. According to our results we can say that there is a correlation between the levels of inflammatory cytokines and functional prognosis in the early steps of the acute ischemic stroke. Patients having high cytokine levels had high stroke scale scores. Long term follow up studies with more patients participation are needed to confirm and settle this issue.