Fibromiyalji sendromlu hastalarda klasik akupunktur ile essitalopramın tedavi etkinliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 165121
  2. Yazar: GÜLAY DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
1. ÖZET Bu çalışmanın amacı, Fibromiyalji Sendromu (FMS) tanısı almış hastaların tedavisinde, klasik Akupunktur ile selektif serotonin reseptör blokeri olan Essitalopram'ın tedavi etkinliğini araştırmak ve karşılaştırmaktır. FMS'li 60 hastaya randomize olarak karşılaştırmalı grup çalışması yapıldı. Tüm hastalar tedavi öncesi, tedavi bitimi ve tedavi bitiminden 1 ay sonra sabah tutukluğu, yorgunluk, vizuel analog skala (VAS), hassas nokta sayısı, Beck depresyon envanteri, Beck anksiyete ölçeği ve Pittsburg uyku skalası parametreleri kullanılarak değerlendirildi ve karşılaştırıldı. Birinci gruba klasik akupunktur haftada iki gün her seans 20 dakika olmak üzere 16 seans uygulandı. İkinci gruba ise Essitalopram 10 mg/gün tek doz 2 ay süre ile uygulandı. Bağımlı ve bağımsız gruplar için Student'in t testi kullanıldı. Akupunktur tedavisi ve Essitalopram tedavisi alan her 2 grupda anlamlı (p0.05) görüldü. Sonuç olarak FMS tedavisinde, hem daha önceden etkinliği gösterilmiş olan klasik Akupunktur hem de Essitalopram etkili bulundu.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The aim of this study was to investigate and compare the efficacy of Acupuncture and Essitalopram in the management of patients with Fibromyalgia Syndrome(FMS). Sixty patients suffering from FMS were recruited for the study and randomly allocated to two groups. All patients were evaluated and compared at admission, at the end of the study and at checking time according to the following parameters: Stiffness, fatigue, Pittsburg sleep quality index, visual analog scale(VAS), number of tender points, Beck anxiety scale and Beck depression inventory. Acupuncture treatment was implemented for the first group at sixteen sessions (each session lasted twenty minutes). The sessions were held two days in a week. Essitalopram treatment was implemented for the second group (for 2 months only one dose, 10 mg per day were given)“Student's Impaired and Paired t Test”was used in the statistical analysis. At admission there wasn't any significant difference between the groups(p>0.05) for all parameters. For the patients performed Acupuncture and taking Essitalopram all parameters were very significant (p0.05) In conclusion; both Acupuncture and Essitalopram were found to be effective in the management of the patients suffering from FMS.