Multipl sklerozlu hastalarda akut plakların MR difüzyon ve MR spektroskopi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 165122
  2. Yazar: CENGİZ AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
2. ÖZET Amaç: Klinik progresyon gösteren multipl skleroz (MS) hastalarında, akut plakların değerlendirilmesinde, difuzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) ve manyetik rezonans spektroskopi (MRS)'nin tanıya katkıları araştırıldı. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 16 kadın ve 5 erkek toplam 21 olgu alındı. Olguların yaşları 18-52 arasında; ortalama 30,5±8,1 idi. Kontrastsız rutin sekanslar ve DAG' ler alındıktan sonra, kontrastlı çekimler yapılıp, her hastada kontrast tutulumlarına göre aktif ve inaktif kabul edilen birer adet plak MRS ile incelendi. Sırasıyla 2 farklı b-değeri (b=500, b=1000 sn/mm2) kullanılarak DAG'ler incelendi, spesifisite ve sensitivite değerleri ölçüldü. Ayrıca akut ve kronik lezyonların ADC değerleri elde edilip birbirleriyle karşılaştırıldı. Daha sonra spektroskopik incelemede, kısa TE (30 msn) kullanarak myo-inositol, glutamaks ve lipid pikleri ve uzun TE (135 msn) kullanarak N-asetil aspartat, kolin, kreatinin ve laktat pik değerleri elde edildi. Bu ölçümlerin ortalama değerleri ve lipid dışındaki metabolitlerin kreatinine oranları ile NAA/Cho oram hesap edildi. İstatistik değerlendirmede ADC değerlerinin kıyaslanması için Oneway Anova ve MR-spektroskopideki metabolitlerin kıyaslanması için Student 's-t independent test uygulandı. Bulgular: Akut MS plaklarmdaki difuzyon değişikliklerini belirlemede, b=500 DAG'nin sensitivitesi %95,2 ve spesifisitesi %4.8 iken b=1000 DAG'nin sensitivitesi %90.4 ve spesifisitesi %33.3 olarak belirlendi. Akut MS plaklarının 18'inde (%85,7), hem DAG' de hem de ADC haritası görüntülerinde intensite artışı mevcut iken, geri kalan 3 (% 14,28) lezyon DAG' de hafif hiperintens, ADC haritasında hipointensti. ADC değeri, akut plaklarda l,26±0,27xl0“3 mm2/sn ve kronik plaklarda l,12±0,41xl0”3 mm2/sn olarak belirlendi. 16 akut plağın ortalama ADC değeri kronik plaklardan yüksek bulunmasına rağmen, akut ve kronik MS plakları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Akut ve kronik MS plaklarının ortalama metabolit pik değerleri, kreatinine oranları, NAA/Cho oranı ve lipid pik yükseklikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p>0.05). 14 hastada (%66,6) istatistiksel olarak anlamlı olmasa da akut lezyonlarda kronik lezyonlardan daha yüksek Glx değeri elde edildi. Yine farklı 14 hastada (%66,6) ise kronik lezyonlarda akut lezyonlardan daha yüksek MI/kreatinin oranı elde edildi (p>0,05). Sonuç: b=1000 DAG MS plak aktivitesinin değerlendirilmesinde tanıya katkısı olduğunu ve aktivite düşünülen MS hastalarında rutin olarak kullanılabilicğeini düşündük. ADC değerleri ve MRS bu konuda daha kısıtlı bilgi vermektedir. V
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY Objective: Contribution of diffusion weighted imaging (DWI) and magnetic resonance spectroscopy (MRS) to diagnosis in evaluation of acute plaques of multiple sclerosis (MS) patients with clinical progression. Material and method: 21 patients comprised of 16 females and 5 males were included in the study. The age of the cases were between 18 and 52 (mean 30,52±8,19). After routine imaging, T1W imaging with contrast enhanced magnetization transfer, DWI and MRS were carried out. By using 2 different b values (b=500, b=1000 sec/mm2) DWI were evaluated and sensitivity and specificity of b=500 and b=1000 were measured. In addition, ADC values were calculated for active and inactive plaques and were compared to the ADC values of normal appearing white matter (NAWM). Afterwards, in spectroscopic evaluation, by using short TE (30 msec), myo-inositol, glutamaks (Glx) and lipid peaks and using long TE (135 msec) N-acetyl aspartate, choline, creatinine (Cr) and lactate (Lac) peaks were obtained. The mean values of these data and ratios of metabolites to creatinine excluding lipid and NAA/Cho ratio were calculated. In statistical evalution, Oneway Anova for comparison of ADC values and Student 's-t test for comparison of metabolites in MRS is applied. Results: In determining the diffusion changes of acute MS plaques, the sensitivity and specificity of b=500 was 95,2% and 4,76%, respectively while sensitivity and specificity for b=1000 was 90,4% and 33,3% respectively. While in 18 (85,7%) of the plaques there was an increase of intensity both in DAG and ADC maps, the remaining 3 lesions (14,28%) were acute MS plaques and they appeared as slightly hyperintense in DAG and hypointense in ADC maps. While the mean ADC value of NAWM area was 0,74±0,06xl0“3 mm2/sn, the mean ADC values were l,26±0,27xl0”3 mm2/sn in acute plaques and l,12±0,41xl0"3 mm2/sn in chronic plaques. There were no statistically significant differences even though mean ADC values of 16 acute plaques were higher than the chronic ones (p>0,05). There were no statistically significant differences between mean metabolite peak values of acute and chronic MS plaques, NAA/Cho ratio, ratios to Cr, and peak lipid amplitudes (p>0.05). In 14 (66.6 %) patients, higher Lac values in acute lesions compared to chronic ones were acquired although it was not statistically significant. In addition high Ml/Cr ratios in chronic lesions compared to acute ones were obtained in 14 (66.6 %) different patients (p>0,05). Conclusion: b=1000 DWI are of high diagnostic significance in evaluation of MS plaque activity and they can be used routinely in patients who are thought to have active MS. ADC values and MRS yield more limited information on this subject. VI