GATA'ya gelen acil zehirlenme olgularının duyarlı ekstraksiyon ve gaz kromatografisi kütle spektrometresi (GC/MS) yöntemleri ile analizi
Analyzes of acute poisoning cases by sensitive extraction and gas chromatography- mass spectrometric (GC/MS) method in GATA
- Tez No: 165130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHAN SAYGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
VI-OZET Bu çalışmada GATA'ya gelen acil zehirlenme olgularının duyarlı ekstraksiyon ve GC/MS ile analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Eylül 2004-Mart 2005 tarihleri arasında Acil Tıp, Çocuk Hastalıkları, Ruh Hastalıkları ve diğer kliniklerden Analitik Toksikoloji Analiz Laboratuan'na 55 biyolojik ve biyolojik olmayan numune toksikolojik analiz için gönderilmiştir. Çalışmada zayıf bazik ve zayıf asidik karakterli ilaç gruplarım temsil edecek amitiriptilin, imipramin, klorfeniramin ve diklofenak etken maddeleri seçilmiş, bu maddelere ait GC/MS analiz koşullan optimize edilmiştir. Her bir ilaç standart maddesi için uygun konsantrasyon aralıkları belirlenerek kalibrasyon eğrisi çizilmiştir. Daha sonra her bir ilacın bazik ve asidik karakterleri göz önüne ahnarak boş idrar içerisine ilave edilen konsantrasyonlarının idrardan ekstraksiyonlan yapılmıştır. S S ve KF ekstraksiyon yöntemleri her bir ilaç için uygulanmıştır. Elde edilen ekstraktlar koşullan belirlenmiş GC/MS cihazına enjekte edilmiş, standart madde kalibrasyon grafiğinden yararlanılarak ekstraksiyon verim yüzdeleri hesaplanmıştır. Her iki ekstraksiyon yöntemi tekrarlanabilirlik ve verim yönünden karşılaştınlmıştır. S S ekstraksiyon yöntemi ile amitiriptilin (20 (xg/ml), imipramin (50 ug/ml), klorfeniramin (20 |ig/ml) ve diklofenak (100 ug/ml) için ekstraksiyon verimleri sırasıyla % 96.71, 91.20, 93.43 ve 90.99 olarak bulunmuştur. Aynı ilaçlar için KF ekstraksiyon yöntemi uygulandığında ekstraksiyon verimleri sırayla % 87.3, 82.72, 80.97 ve 81.43 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY In this study we aimed to analyze the acute poisoning cases by sensitive extraction and gas chromatography-mass spectrometric (GC/MS) method in Gülhane Military Medical Academy. Biological and non-biological 55 materials were sent to Analytical Toxicology Laboratory from the departments of emergency medicine, pediatrics, psychiatrics and others during the period of September 2004 to March 2005. Amytriptilline, imipramine, and chlorpheniramine were chosen as a representative of weak basic drug groups, and diclofenac was chosen as a weak acidic drug. Their instrumental identification conditions on GC/MS were optimized. Calibration curves for each one were obtained by using four different concentrations. After that, drugs were added in to blank urine samples; extracted via liquid-liquid (LL) and solid phase (SP) extraction methods with the considerations of their basic and acidic characteristics. Obtained extracts were injected into optimized GC/MS analytical conditions, and the recovery values calculated by using calibration curves. Recovery and repeatability degrees of each extraction method were compared. Recovery values for amytiriptiline (20 ug/ml), imipramine (50 \ig/m\), chlorpheniramine (20 tig/ml) and diclofenac (100 ug/ml) were obtained 96.71, 91.20 93.43 and 90.99 % respectively for LL extraction method. Recovery values for each drug were also obtained 87.3, 82.72, 80.97 and 81.43 % respectively for solid-phase extraction method.