GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran kadınlarda üriner inkontinans görülme sıklığı ve sosyal yaşama etkisinin incelenmesi
Identifying the prevelance and the impacts on social lives for the urinary incontinence among the outpatient clinic's patients of gynaecology and obstetrics department in GMMA
  1. Tez No: 165129
  2. Yazar: GÜLŞAH KÖK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUR ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
VI. ÖZET Bu araştırma, GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum AD. Jinekoloji Polikliniği'ne başvuran kadınlarda üriner inkontinans bulguları yaşayanları saptamak ve bu bulguların sosyal yaşantılarına etkilerini belirlemek amacıyla planlanmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma, GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum AD. Jinekoloji Polikliniği'nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 1 Kasım 2004- 31 Mart 2005 tarihleri arasında GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum A.D Jinekoloji Polikliniği'ne başvuran, 20 yaş üstü doğum yapmış ve araştırmayı kabul eden hastalar oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla, incelenen literatür bilgisi doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen Ül bulgularını saptamaya yönelik ve hastaların risk faktörlerini, Ül açısından algılarını ve bulguların sosyal yaşantıya etkilerini belirlemeye yönelik iki adet veri toplam formu kullanılmıştır. Veri toplama formları poliklinik bekleme bölümünde araştırma kriterlerine uyan hastalarla yüzyüze görüşmeler yapılarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, yüzdelikler, normal dağılım gösteren alt grup karşılaştırılmalarında tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bazı tanımlayıcı verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare testi (Chi-Square test), değişkenler arası ilişkiler ise Pearson ve Spearman Korelasyon katsayısı ile araştırılmıştır. Tüm analizler için yanılma düzeyi olarak a = 0.05 değeri seçilmiştir. Değerlendirme sonuçlarına göre; > Araştırma kapsamındaki hastaların %37.1'inde ÜI bulguları saptanmıştır. Bu hastaların ÜI bulgulardan etkilenme algıları yüksek olmasına rağmen yetersiz düzeyde bu durumu sağlık problemi olarak düşündükleri, sağlık kurumuna başvurdukları ve tedavi oldukları belirlenmiştir. > Araştırma kapsamındaki üriner inkontinans bulguları saptanan hastaların yaşadıkları ÜI tipine göre sosyal, psikolojik ve cinsel 65yaşantıları değerlendirildiğinde yalnızca psikolojik olarak etkilenme açısından, her üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu belirlenmiştir. Miks tip Ül bulguları olan hastaların yaşantılarının psikolojik yönden en yüksek düzeyde etkilendiği tespit edilmiştir. Araştırma sonunda, elde edilen bulgular doğrultusunda, Üİ prevelansını belirlemeye yönelik çalışmaların daha da arttırılması ve sağlık profesyonelleri tarafından toplumun üriner inkontinansa yönelik farkındalık durumlarını arttırmak için özellikle en riskli grup olan kadınlara yönelik ülkemizde inkontinans hemşirelerinin planlı danışmanlık hizmetlerinde yer alması gerekmektedir. 66
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY This study is a descriptive research which was planned to identify the impacts of the urinary incontinence on the social lives of the patients who has been living the urinary incontinence symptoms in outpatient clinic in GMMA Gynaecology and Obstertrics Department. This research was conducted in the Unit of Outpatients'Clinics at GMMA Gynaecology and Obstertrics Department. The sample consisted of the patients who were under 20, had childbirths, got a valid indication for the application of this unit between November 1st, 2004 and March 31st, 2005 and who accepted to participate in the study. In order to obtain data, two identification forms designed by the researcher by analysing the previous literatures were used to identify the patients who had the symptoms of the urinary incontinence and to explore its impacts on the social lives. The data were obtained through face to face interviews. In the analysis of data, means, percentages, ANOVA test for compairing subgroups displaying normal distrubition, and Chi-square test for comparind some descriptive datat were used. The relationships between the variables wrer studied by using Pearson and Spearman Correlation Coefficient Test. For all analysis, the value of a = 0.05 was chosen as error level. According to the results of assesment: > In the 37.1% of the patients involved in the research, urinary incontinence symptoms were determined. It was found that although the perceptions of being influenced from these symptoms were high for the patients, they did not think urinary incontinence as a health problem, apply to a health institution and get the necessary treatment. 67> When socail, psychological and sexual lives of the patients who had urinary incontinence symptoms were assessed according to the types of urinary incontinence that they experienced, a significant difference was seen among three groups (stress, urge and mixed types) in terms of only being affected psychologically. The lives of the patients with mixed type of urinary incontinence was influenced psychokogically at the highest level. As a result of the study, according to the findings obtained, it is sugested that the number of the studies for determining the prevelance of urinary incontinence should be increased. Also, in order to increase the awarenesslevel of the society on urinary incontinence, staff nurses in incontinence care should be involved in the planned counselling services organized especially for the women who have more risks in our country. 68