Yenidoğan sepsisinde global fibrinolitik kapasite ile diğer laboratuvar parametrelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 165134
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN KIRIMİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
1. ÖZET Sepsis yenidoğanlarda hala önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Neonatal sepsisin erken tanısı günümüzde sorun olmaya devam etmektedir. Klinik semptomların değişken ve nonspesifik olması her gün yeni bir biyolojik markerin araştırılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu hastalığın morbidite ve mortalitesinin yüksekliği göz önüne alındığında, erken teşhis edilmesinin önemi ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın erken ve doğru tanısının konulabilmesi için bir çok parametrenin yamsıra yeni bir parametre olan Global Fibrinolitik Kapasite (GFK)'yi de kapsayan araştırmayı 40 tane sepsisli ve 21 tane sağlıklı yenidoğan üzerinde yaptık. Vakalardan alınan serum örneklerini GFK; STA-Liatest D-Di (Diagnostica Stago, Asnieres, France) yöntemi ile çalıştık. Ağır sepsisli hastalarımızda, kontrol grubu hastalarına göre trombosit sayıları belirgin olarak daha düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Sepsis and its complication disseminated intravascular coagulation (DIC) are the most common causes of morbidity and mortality in neonates. Since sepsis and clinically detected DIC represent several difficulties on treatment and have increased mortality and cost, both these conditions need to be recognized in early stages of illness. In this study to achieving early and accurate diagnosis we have studied 40 patients with neonatal sepsis and 20 cases of control group and evaluated several parameters including global fibrinolytic capacity (GFC). With the analyses of sera collected from cases, the measurement of GFC is accomplished by using STA, Lia Test, D-Di (Diagnostica Stago, Asnieres, France) methods. We found a significantly statistical difference when we compared the platelet counts of the patients with severe sepsis and platelet counts of control groups (p< 0,05).