MR ile teşhisi konmuş lomber disk hernili hastalarda tens ve akupunktur tedavi etkinliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 165135
  2. Yazar: EBRU SELDA DOLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu randomize klinik çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi FTR AD' da yapıldı. En az üç ay ve daha uzun süre kronik bel ağrısı olan, yaşları 20 ile 50 arasında değişen, lomber disk hernisi tanısı alan 60 hasta iki gruba ayrıldı. Lomber disk hernisi tanısı alan hastalarda TENS ve akupunktur tedavi etkinliğini değerlendirmek ve karşılaştırmak amaçlandı. Birinci gruptaki 30 hastaya TENS, ikinci gruptaki 30 hastaya akupunktur tedavisi haftada üç kez 20 dakika, toplam 15 seans olarak uygulandı. Hastalarda tedavi öncesi, tedaviden hemen sonra ve tedavi bitiminden bir ay sonra sırasıyla el-parmak zemin mesafesi (EPZ), düz bacak kaldırma (DBK), valleix nokta hassasiyeti (VNH) testleri, vizüel analog skala (VAS), modifıye oswestry disabilite sorgulama (MOS), bel ağrısı sonuç skalası (BAS) ölçümleri yapıldı. Elde edilen sonuçlar gruplar arası ve her iki grup kendi içinde istatistiksel olarak karşılaştırıldı. EPZ, DBK, VNH, VAS, MOS, BAS değerlerinde karşılaştırılan iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY This randomly clinical study is carried out in Yüzüncü Yıl University, Faculty of Medicine, Physical Treatment and Rehabilitation Department. Sixty patients who have low back pain for three months or more and were diagnosed as lumbar disc herniation allocated to two groups age range of the patients was 20-50 years. Evaluating and comparing the activity of TENS and acupuncture treatment on the patients who are diagnosed with lumbar disc herniation was aimed. To 30 patients of the first group TENS, and to 30 patients of the second group acupuncture applicated three times weekly, total 1 5 sessions and each session lasted 20 minutes. All patients evaluated at admittion, just after the treatment, and one month after the treatment by following parameters; HFF (Hand-Finger Floor Distance), SLR ( Smooth Leg Raising), Tenderness of Valleix Points, VAS (Visual Analog Scala), Oswestry Pain Disability Form and Low Back Pain Result Scala.