Distraksiyon osteogenezisi uygulanan tavşanlarda hiperbarik oksijen tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of hyperbarix treatment efficiency in rabbirs applied distraction osteogenesis
  1. Tez No: 165140
  2. Yazar: İBRAHİM MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ SİNAN AYDINTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
VII - ÖZET Çene yüz bölgesinde oluşan kemik yetersizliklerinin en sık görülen sebepleri arasında travmatik diş çekimleri, periodontal hastalıklar, tümör rezeksiyonlan sonrası veya gelişimsel nedenler gelmektedir. Bu kemik yetersizliklerinin tedavisinde otojen kemik greftlerinin, alloplastik ve allojenik materyallerin kullanılması, yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tedavi alternatifleri olmasına rağmen son dönemlerde kemik yükseklik ve genişliklerinin arttırılması amacıyla yumuşak doku ve kemikte rekonstrüksiyonun eş zamanlı sağlandığı distraksiyon osteogenezisi rutin kullanıma girmiştir. Fakat DO yönteminin, konsolidasyon periyodunun uzun oluşu, hastanın tedaviyi kabul etmede karşılaştığı bir dezavantajdır. Bu çalımada 24 adet Yeni Zelanda tavşanı 12' şerli 2 gruba ayrıldı. Her 2 gruptaki tavşanların mandibulalarının lateral yüzeylerine DO uygulandı. Gruplardan birisi HBO tedavisi alırken diğer grup kontrol grubu olarak kullanıldı. Gruplarda kendi içlerinde alt gruplara ayrılarak 30 ve 60 günlük konsolidasyon periyotları sonrası sakrifîkasyonlan yapıldı. Elde edilen sonuçlar klinik, radyolojik ve histolojik olarak değerlendirildi. Elde edilen kemik miktarı açısından HBO tedavisi alan grupta ölçümsel olarak daha fazla kemik oluşmuş olmasına rağmen iki grup arasında istatistiksel fark bulunmamaktadır. Radyografik açıdan yaptığımız dansitometrik analiz sonucunda kısa dönemde HBO tedavisinin yeni oluşan kemiğin dansitesini arttırdığı gözlenmiştir. Histolojik incelemede ise aynı sonuç uzun dönem konsolidasyon süresi beklenen grupta elde edilmiştir. Sonuç olarak HBO tedavisinin kemiğin kalite ve kantitesini arttırıp maturasyon süresini azaltarak distraksiyon osteogenezisinin konsolidasyon periyodunu azaltmak amacıyla kullanılabileceğini düşünmekteyiz. 95
Özet (Çeviri)
VIII -SUMMARY The most common causes of alveolar bone deficiency includes traumatic tooth extractions, periodontal diseases, tumor resection or developmental deformity. For being the treatment of these bone deficiencies autogenous bone grafts, guided tissue regeneration, alloplastic and allogenic materials were used, altough recently distraction osteogenesis (DO) which provides an increase in the height and width of both bone and soft tissue simultaneously takes the place of those reconstruction methods. But the long consolidation period of DO becomes a disadvantage for the patient in accepting the treatment. In this study we grouped 24 New Zeland rabbits into 2 groups that each group involved 12 rabbits. We applied DO on the lateral surface of the mandible of the rabbits in both groups. One of the groups had given hyperbaric oxygen (HBO) therapy the other group is used as control group. Each groups are divided into subgroups and after 30 and 60 days of consolidation period their sacrifications were made. We compared the acquired bone amounts; altough in the group of HBO treatment there was more bone forming but there was no statistical difference between two groups. Radiographically, as a result of densitometric analyses it was observed that HBO treatment increases the new formating bone density in the short term. But in the histological examinations, the same result has acquired in the group which had waited for long term consolidation period. As a result we think that HBO treatment can be used to increase the quality and the quantity of bone and to decrease the maturation time which shortens the consolidation period of DO. 96