Periosteal distraksiyon osteogenezisi uygulanan tavşanlarda hiperbarik oksijen tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of hyperbaric oxygen treatment efficacy in rabbit applied periosteal distraction osteogenesis
  1. Tez No: 165141
  2. Yazar: BERKAY TOLGA SÜER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
VII. ÖZET Çalışmamızın amacı; hiperbarik oksijen tedavisinin (HBOT), periosteal distraksiyon osteogenezis yöntemi (PDO) ile elde edilen yeni kemik doku üzerine etkilerinin deneysel düzeyde araştırılmasıdır. Araştırmamızda 24 adet erkek Yeni Zelanda tavşanı kullanılmış ve tavşanların mandibuler korpuslanmn lateral yüzeyine, kliniğimizde tasarlanan periosteal distraksiyon apareyi yerleştirilmiştir. Tavşanlar iki ana gruba ayrılmış, bir gruba periosteal distraksiyon osteogenezis işlemi uygulanırken, diğer gruba bu işlemin yam sıra hiperbarik oksijen tedavisi uygulanmıştır. Sadece PDO işlemi uygulanan grup kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Her iki gruptada distraksiyon işlemi uygulanmadan önce 7 gün latent periyot beklenmiş daha sonra periost günde 2 kez 0.25 mm. olacak şekilde 5 mm. distrakte edilmiştir. Deney grubundaki tavşanlara operasyondan sonra ikinci gün başlayacak şekilde, 25 seans 2.4 ATA' da 90 dakika/gün HBOT uygulanmıştır. Tavşanlardan çalışma sırasında periyodik olarak oklüzal radyografiler alınmıştır. Her iki grupta kendi içinde 2 alt gruba ayrılmış ve bu alt gruplar da sırasıyla konsolidasyon periyodunun 30 ve 60'ıncı günlerinde sakrifiye edilmiştir. Elde edilen tüm örnekler klinik, radyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Tüm distraktörler çalışma sonuna kadar stabilitesini korudu. Klinik olarak, kontrol grubunda elde edilen yeni kemik doku miktarı ortalama 2.5 mm., deney grubunda ise ortalama 3 mm. ölçülmüştür. Radyolojik olarak, tavşanların sakrifîkasyonundan sonra alınan tüm oklüzal radyograflar radyodansitometrik analiz yöntemi ile değerlendirildi. Yapılan bu radyodansitometrik analizlerin sonucunda, en yüksek kemik yoğunluğu değerleri, deney grubunun 60 günlük alt grubundan elde edilen radyograflarda gözlenmiştir. Histopatolojik olarak, deney grubunun 60 günlük alt grubunda elde edilen yeni kemik doku, kontrol grubu ile kıyaslandığında lameller kemik oranının daha fazla, adipoz doku oranının ise daha az olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar bize, HBOT'nin periosteal distraksiyon yoluyla elde edilen yeni kemiğin kalitesini ve miktarını artırdığını göstermektedir. 111
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY The aim of this study is to conduct an experimental research on the effects of hyperbaric oxygen treatment (HBOT) on new bone tissue which was gained through periosteal distraction osteogenesis method (PDO). For the purpose of this study, 24 male New Zealand rabbits were used. And, on the lateral surface of the mandibular corpus of the rabbits, distraction apparatus which were designed in our clinic were placed. Rabbits were divided into two groups, one of which was applied periosteal distraction osteogenesis and the other one was applied HBOT in addition to PDO. After a latent period of 7 days, distraction was performed to both groups. In both groups, periosteum was distracted 5 mm. at the rate of 0.25 mm. twice a day over distraction period. Rabbits in the experiment group were given HBOT 25 times at 2.4 ATA for 90 min/day. Throughout the study, occlusal radiographs of the rabbits were taken periodically. Both groups were divided into two subgroups and these subgroups were sacrificed respectively on days 30 and 60 of consolidation period. All the samples were evaluated clinically, radiologically and histopathologically. All the distractors preserved their stability at the end of the study. Clinically, the new bone tissue of the control and experiment group was 2.5 mm. and 3 mm. in average respectively. Radiologically, we evaluated all the occlusal radiographs which were taken after the sacrification of the rabbits by means of the radiodensitometric analyses method. As a result of the radiodensitometric analyses, it was observed that the bone density values of the radiographs were the highest in the sixty days subgroup of the experiment group. Histopathologically, when the new bone tissue of the sixty days subgroup which belongs to experiment group was compared to the those of control group, it was noticed that the lamellar bone ratio was higher in the former whereas the adipose tissue ratio was higher in the latter. In conclusion, the results driven from this study shows us that the HBOT increases the quality and quantity of the new bone tissue which is gained through periosteum distraction. 112