Diz osteoartritinde etofenamat fonoforezinin klinik etkinliğinin araştırılması
A study on the clinical efficacy of etofenamate phonophoresis treatment in knee osteoarthritis
- Tez No: 165230
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN KIZIL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
BÖLÜM 1. 1. ÖZET Diz osteoartritinde etofenamat fonoforezinin klinik etkinliğinin araştırılması. Dr. Musa Yıldız, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Osteoartrit(OA) eklem kıkırdağı ve subkondral kemikteki yapım ile yıkım arasındaki dengenin bozulması sonucu kıkırdak zedelenmesi, çevre yumuşak dokularda ve kemikte değişikliklerle karakterize dejeneratif seyirli noninflamatuvar bir grup hastalığı tanımlar. Genetik, yaş, obesite, aşın eklem yüklenmesi, eski eklem hasan ve deformiteleri OA gelişimini arttıran temel faktörler olarak sıralanabilir. En sık rastlanan eklem hastalığı olan OA, fiziksel özürlülük nedenlerinin başında gelir. Dİz, OA'in en sık tututuğu eklemlerden biridir. Diz OA'inde temel klinik belirti ve bulgular ağrı, eklem sertliği, fonksiyon kaybı ve eklem deformitesidir. Diz OA'inin kesin tedavisi olmamakla birlikte, tedavide amaçlanan; ağrıyı azaltmak, eklem hareket açıklığı ile kas gücünü korumak ve arttırmak eklem deformasyonunu engellemek, hastanın günlük yaşam aktivitelerindeki yeterliliğini sağlamak ve yaşam kalitesini arttırmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda, aşamalı olarak konservatif ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Flufenamik asidin lipofilik ester türevi olan etofenamat, nonsteroid antiinflamatuvar bir ilaçtır. Etofenamat doku içine nüfuz etme özelliği nedeniyle topikal kullanımı yüksek doku konsantrasyonu oluşturup terapötik yarar sağlar. Konservatif tedaviler arasında yer alan terapötik ultrason, uygulandığında ağrı, kas spazmı ve eklem sertliğini azaltarak OA tedavisinde etkili olan derin ısıtıcı özellikte, bir fizik tedavi ajanıdır Fonoforez tedavisi ise, terapötik sınırlardaki ultrason uygulaması yardımıyla deri yüzeyine uygulanan topikal ajanların, absorbsiyonunu arttırarak derin dokularda daha fazla etkinlik göstermelerini amaçlayan bir fizik tedavi yöntemidir. Fonoforez tedavisi uzun süredir uygulanan fizik tedavi yöntemleri arasında yer almasına rağmen, bu konservatif tedavi yönteminin etkinliği tartışmalıdır. Çalışmamızda, diz osteoartriti tedavisinde %5'lik etofenamat fonoforezi ile ultrason uygulamasının klinik etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla, primer diz O A' i tanısı konulmuş Nagaosa radyolojik skoruna göre grade 1 ve 2 düzeyinde OA'i olan hastalardan, 30 kadın 10 erkek toplam 40 hastanın 80 dizi çalışmaya dahil edildi. Randomizasyonla 20'şer kişilik iki ayrı grup oluşturularak, gruplardan birine fonoforez(FF) grubu diğerine ise ultrason(US) grubu adım verdik.US grubuna; Tek dize 2 ml US temas jeli(akuasonik jel) kullanılarak, her iki dize 3 MHz'lik ve 5 cm2'lik başlıkla, 3 dakika ile başlayıp günlük 1 dakika arttırılıp 5 dakikaya ulaşılarak, 1,5 wat/cm2 dozda 15 seans sürekli ultrason uygulandı. Ayrıca her iki dize bir kez tedavi ünitesinde, bir kez de evde olmak üzere, günde iki defa egzersiz programı uygulandı. FF grubuna; Tek dize 2ml Etofenamat 50 mg/g jel (100 mg) kullanılarak, her iki dize 3 MHz'lik ve 5 cm2'lik başlıkla, 3 dakika ile başlayıp günlük 1 dakika arttırılıp 5 dakikaya ulaşılarak, 1,5 wat/cm2 dozunda 15 seans etofenamat fonoforezi uygulandı. Ayrıca her iki dize bir kez tedavi ünitesinde, bir kez de evde olmak üzere, günde iki defa egzersiz programı uygulandı. Her iki gruptaki hastalara tedavi bitiminden sonrada ev egzersiz programını sürdürmeleri söylendi. Şiddetli ağrıları olması durumunda her iki gruptaki hastaların günde 3x500mg parasetamol tableti aşmamaları koşuluyla parasetamol kullanmalarına izin verildi. Çalışma süresince hastalar ve çalışmayı yürüten hekim tedavi içeriğinden haberdar edilmezken, randomizasyon bir başka hekim tarafından yapıldı. Ayrıca radyolojik değerlendirmeyi yapan hekimler hastaların klinik bulguları hakkında bilgilendirilmediler. Ultrason ve FF grubundaki hastalar tedavi öncesinde, tedavi sonunda ve tedaviden 3 ay sonra, istirahat, düz yolda yürüme ve merdiven inip-çıkma sırasındaki diz ağrısı yönünden VAS (Visuel analogue scale), her iki dizde aktif fleksiyon ve ekstansiyon açılan, WOMAC(Western Ontorio McMaster College Osteoarthritis Questionaire) anketi, SF-36 yaşam kalitesi anketi ile, ayrıca tedavi öncesinde ve tedaviden 3 ay sonra her iki uyluk çevresi, karşılaştırılarak değerlendirildi. Her bir tedavi grubunun tedavi öncesi(TÖ), tedavi sonu(TS) ve 3. ay kontrol(K) değerlerinin karşılaştırılması Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, her iki tedavi grubu değerlerinin arasında karşılaştırılması Mann- Whitney U Testi kullanılarak yapıldı. Tedavi Öncesi(TÖ) değerlendirmede US ve FF gruplan tüm parametreler açısından benzerdi. Her iki grupta tedavi sonu(TS) ve 3. ay kontrollerindeki (K) tüm parametreler, tedavi öncesine(TÖ) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyileşme gösterdi. Tedavi sonunda(TS) düz yolda yürüme ağrısı VAS değerindeki iyileşme ve SF-36 anketinin toplam fonksiyonel değerindeki iyileşme FF grubundaki hastalarda istatistiksel olarak daha anlamlıyken diğer parametreler bakımından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Tedaviden 3 ay sonra (K) tüm ağrı VAS değerlerindeki iyileşme, aktif diz ekstansiyonlan ortalamalarındaki iyileşme ve SF-36 toplam fonksiyonel ve mental değerlerindeki iyileşme FF grubundaki hastalarda US grubundaki hastalara göre istatistiksel olarak daha anlamlıydı. Diğer parametreler açısından, tedaviden 3 ay sonra gruplar arasında anlamlı fark yoktu.Tedavi döneminde ve tedaviden 3. ay sonraki dönemde kişi başına kullanılan parasetamol tablet ortalamaları açısından US ve FF grupları istatistiksel olarak benzerdi. Sonuç olarak; Erken dönem primer diz OA'i olan hastalarada US ve etofenamat FF'i etkilidir. Ancak ağrı ve yaşam kalitesinin iyileşmesinde etofenamat fonoforezinin, US 'a göre tedavi sonunda ve tedaviden 3 ay sonra daha etkili olduğu görülmüştür. Anahtar sözcükler; Diz, osteoartrit, etofenamat, terapötik ultrason, fonoforez, sonoforez
Özet (Çeviri)
BOLUM I. II. SUMMARY A study on the Clinical Efficacy of Etofenamate Phonophoresis treatment in knee Osteoarthritis. Dr. Musa Yıldız, University of Dokuz Eylül, Faculty of Medicine Department of Physical Medicine and Rehabilitation Osteoartrithis (OA) is characterised as one of the noninflammatory group of diseases progressing with degenerative cartilage and bone demage which occur due to construction and destruction, differences in subchondral bone and formation of osteophytes. Genetic, age, obesity, excessiveweight-loading in joints, previous joint damages and deformites are basic factors of increased OA development. OA in the knee joint is the most common causes of physical disability. Knee is one of the most involved joints in OA. Basic clinical sign and symtoms in knee OA are pain, stiffness, loss of function, and joint deformity. There is no definite treatment of knee OA. The aim of the treatment is to decrease the pain, preserve and increase the range of motion and muscle power, avoid the joint deformity, increase the patient's ability in daily living activites and the quality of life. Conservative and surgical treatments may also be performed in parelel to these parameters. Etofenamate which is a lipophilic esther derivative of flufenamic acid, is a nonsteroidal antiinflammatory drug. Etofenamate provides a therapeutic benefit in topical use by reaching a high concentration in tissues with the absorbtion capacity. Therapeutic ultrasound is a physical therapy agent with deep heating properties which decreases the muscle spasm and joint stiffness when performed in osteoarthritis. Phonophoresis (sonophoresis) treatment is a physical therapy procedure providing deeper effects on the tissue when applied with ultrasound using different topical agents as a coupling material increasing their percutaneous absorbtion. Although phonophoresis has been used for along period of time among physical therapy agents, the efficacy of this conservative therapy modality is under debate. In this study we aimed to search for the clinical effects of 5% etofenamate phonophoresis on oesteoartritic knee. In order to determine the results of this procedure pain, knee joint motion, activites of daily living and quality of life parameters were evaluated, and compared with the 5% etofenamate phonophoresis group. A total of 40 patients (30 female, 10 male) with 80 knee OA were (included) evaluated in this study. The Patients were randomly divided in two groups each having 20patients. One group received Etofenamate phonopheresis(PP), while the other received Ultrasaund(US) therapy In the group treated with the ultrasound (US), patients received 1,5 watt/cm2 continues US with 3 mHz, 5 cm2 US head, after application of 2 ml contact gel (aquasonic gel) to one knee. The therapy was started with 3 minutes and increased 1 minute per day reaching to 5 minutes. Totally 15 session of continous US was applied and exercise program was performed two times a day; one was at home and the other at the therapy unit. In the group treated with the phonophoresis (PP), patients received 1,5 watt/cm2 continues US with 3 mHz, 5 cm2 US head, after application of 2 ml (100 mg) of etofenamate 50mg/gr gel to one knee. It was started with 3 minutes, increased 1 minute per day reaching 5 minutes. Totally 15 sessions of continous US was applied and exercise program was performed two times a day; one was at home and the other at the therapy unit. Patients in both groups were adviced to continue their exercises at home regularly after they were discharged from the hospital. İn case of severe pain, the patients in both groups were allowed to a paracetamol tablet not more than 3x500 mg daily. During this study patients and the physician who followed the study were not informed about the constituens of the treatment. Randomisation was made by another physician and radiologist who made the radiological evaluation were also not informed about the clinical signs of patients. The patients in both groups were compared by using Visual Analogue Scale (VAS) which included knees pain at rest, pain when walking on smooth surface, pain on taking steps, active flexion and extension angle, WOMAC (Western Ontario McMaster College) osteoarthritis questionnaire was determined with SF-36 quality of life index before therapy, after therapy and 3 months after therapy. The patients in both groups were compared by using, thigh circumferance before therapy and 3 months after therapy. Wilcoxon-W test was used to compare pretreatment and third month values of each therapy group. Mann Whithney U test was used to compare the values of both groups. There were no statistically significant difference in pretreatment values between groups. While total functional healing in walking on smooth surface, improvement in VAS values and SF-36 questionnaire were satistically significant in PP group after treatment. There were no significant difference between US and PP group for the other parameters. While improvement in all VAS values, improvement in total functional mental values and active knee flection values were statistically significant in PP group 3 months after treatment. Three months after therapy there were no significant difference between US and PP groups for other parameters. Paracetamol tablet used for eachpatient was statistically similar in both groups during the treatment period and 3 months after treatment. As a conclusion: Therapeutic US and etofenamate PP was efficy in primary knee OA. But etofenamate PP was more efficient than therapeutic US when the same doses used. Improvement in pain and quality of life were observed in these patient group with primary knee OA, just after and 3 months later treatment. Key words; Knee, oteoarthritis, therapeutic ultrasound, etofenamate, phonophoresis, sonophoresis