Diyabetik dislipidemi hastalarında mikronize fenofibrat tedavisinin kan fibrinoliz göstergeleri ve açlık serum insülin düzeyi üzerine etkisi
Effects of micronised fenofibrate on fibrinolysis markers and fasting serum insulin levels in diabetic dyslipidemic patients
- Tez No: 165231
- Danışmanlar: PROF.DR. SENA YEŞİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
TÜRKÇE ÖZET: Aterosklerotik vasküler hastalıklar dünyadaki en önde gelen ölüm nedenidir. Ateroskleroz patogenezinde endotel disfonksiyonu tetiği çeken mekanizma olarak kabul edilmektedir. Birçok risk faktörü endotelyal disfonksiyon ve ateroskleroz ile ilişkilendirilmiştir. 'Prokoagülan aktİvite' de bu faktörlerden birisidir. Tip 2 diyabet hastalarında dislipidemi ve prokoagülan aktivite sıklıkla gözlenmektedir. Diyabet hastalarında bulunan dislipideminin farmakolojik tedavisi ile kardiyovasküler morbidite ve mortalitede belirgin azalma elde edilmektedir. Mikronize fenofıbrat bir fibrat grubu bir ilaçtır ve dislipidemi tedavisinde endikasyonu bulunmaktadır. Lipid profili üzerinde olumlu etkileri gösterilmekle birlikte, tip 2 diyabette bulunan prokoagülan durum üzerinde net olmayan etkileri mevcuttur. Bu çalışmanın amacı mikronize fenofibrat tedavisinin koagülasyon sürecine olan etkisinin belirlenmesidir. Bu amaçla ilacın fibrinoliz belirteçleri olan plazminojen aktivatör inhibitörü -1 (PAI-1) ve trombin tarafından aktive edilebilen fibrinoliz inhibitörü (T AFİ) antijen düzeyleri üzerine etkisi çalışılmıştır. Yine hastalarda açlık serum insülin düzeyleri ölçülerek ilacın insülin rezistansı üzerine etkileri incelenmiştir. Otuz diyabetik dislipidemi hastası çalışmaya alınmış ve hastalara 12 hafta boyunca 200 mg/gün dozunda mikronize fenofibrat verilmiştir. Çalışma başlangıcında ölçülen birçok parametrenin yanında trigliserid, total kolesterol, LDL kolesterol ve HDL kolesterol seviyeleri ölçülmüştür. On iki haftalık tedavi sonunda trigliserid seviyelerinde %47.2, total kolesterol seviyelerinde %12.8, LDL kolesterol seviyelerinde %9.5 oranında bir azalma ve HDL kolesterol seviyesinde %22.7 oranında bir artış gözlenmiştir. Tüm hasta grubunda mikronize fenofibrat tedavisi plazma PAI-1, T AFİ ve serum insülin düzeylerini değiştirmemiştir. Buna karşılık mikroalbüminüri saptanmış olan 12 hastalık altgrupta, tedavinin serum açlık insülin seviyesi ve idrar albümin atılım oranında anlamlı ve plazma PAI-1 düzeylerinde istatistik anlama kavuşmayan %19.8 oranında azalmaya neden olduğu ortaya konmuştur. Sonuç olarak diyabetik dislipidemisi bulunan tüm hasta grubunda fenofibratın plazma hipofibrinoliz belirteçleri üzerine ve serum açlık insülin düzeylerine etkisi saptanmamıştır. Evre 2 diyabetik nefropati bulunan altgrupta, fenofibrat tedavisinin idrar albümin atılımı ve açlık serum insülin düzeylerini anlamlı olarak azalttığı gösterilmiştir. Fenofibratın bu grupta endotel disfonksiyonunu iyileştirdiği ve böbrek fonksiyonu üzerinde koruyucu etkileri olduğu düşünülmüştür. Mikronize fenofibratın böbrek koruyucu etkilerini göstermek için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. l-
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET Atherosclerotic vascular diseases are the leading cause of mortality in the world. Endothelial dysfunction is considered as the initial process in the pathogenesis of atherosclerosis. Many risk factors are involved in the development of endothelial dysfunction and atherosclerosis. One of these factors is“procoagulant activity”. In type 2 diabetic patients, dyslipidemia and procoagulant activity is frequently observed. The pharmacotherapy of dyslipidemia in diabetic patients has resulted in a decrease of cardiovascular morbidity and. mortality. Micronised fenofibrate is a fibrate derivative and is indicated in dyslipidemia treatment. Improvement of lipid profile has been shown under fenofibrate treatment, but there are controversies on its effect on the procoagulant state in type 2 diabetes. The aim of this study was to determine the effect of micronised fenofibrate on the coagulation status through its effect on fibrinolysis markers such as Plasminogen Activator Inhibitor -1 (PAI-1) and Thrombin Activetable Fibrinolysis Inhibitor (TAFI) antigen. Fasting serum insulin levels were also measured in the same group of patients in order to assess insulin resistance. Thirty diabetic dyslipidemic patients were enrolled in the study and received micronised fenofibrate 200 mg/day for 12 weeks. At study entry, besides many measured parameters, triglyserides, total cholesterol, LDL cholesterol and HDL cholesterol levels were recorded. After 12 weeks of treatment, triglycerides, total cholesterol and LDL cholesterol levels decreased (47.2 %, 12.8 % and 9.5 % respectively) while HDL cholesterol increased (22.5 %). Fenofibrate treatment did not change plasma PAI-1, TAFI and fasting serum insulin levels except, in a subgroup of 12 microalbuminuric patients in whom a significant decrease in fasting serum insulin levels and urinary albumin excretion was observed. In this subgroup, although not statistically significant, plasma PAI-1 levels were also found to be reduced (19.8 %). In conclusion, micronised fenofibrate treatment in diabetic dyslipidemia has no effect on plasma PAI-1, TAFI antigen and fasting serum insulin levels in the study population. Subgroup analysis of patients with diabetic nephropathy has shown reduced urinary albumin excretion and fasting serum insulin levels. These results demonstrate the positive effect of fenofibrate on endothelial dysfunction; fenofibrate may have a role in preventing renal function in this group of patients. It seems that we need further investigations in order to assess the renoprotective effect of micronised fenofibrate. -2-