Deneysel spinal kord yaralanma modelinde erken dekompresyonun etkinliği
Efficacy of early decompression in the experimental animal model of spinal cord injury
  1. Tez No: 165233
  2. Yazar: ZEKERİYA ÖZTEMÜR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNDÜZ TEZEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
IV ÖZET Bu çalışmamızda deneysel akut omurilik yaralanması hayvan modelinde, erken cerrahi dekompresyonun etkinliğim araştırmak için, motor sistemin yanı sıra mesane ve korpus kavernozum gibi düz kaslı dokuları da inceledik. Yirmi bir adet 9-12 aylık Yeni Zelanda tipi, erişkin erkek tavşan ile çalışmaya başlandı. Benekler kontrol grubu ( n=5), İarmnektomi grubu ( n=6), 15 saniye kompresyon grubu < n=5) ve 60 sn kompresyon grubu ( n=5) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Laminektomi grubuna sadece larateektomi işlemi yapıldı. Rompresyon gruplarına 60 g kapama gücü olan anevrizma klipsi ile 15 ve ?ö saniye kompresyon uygulandı. 1, 3, 5 ve 7. günler Modifiye Tarlov skora ile motor değerlendirme yapıldı. 7 gün sonunda bütün denekler sakrifiye edilerek spinal kordlanndan nistopatolojik çalışma ile beraber izole mesane ve korpus kavernozum dokularından in vitro organbanyosundakasüma ve gevşeme yanıtları incelendi. Moâifîye Tarlov skoruna bakıldığında gruplar arası fek anlama bulundu (p0;05). Her 4 grupla da pD2 değerlei benzerdi {p>0.0 5)s İzole mesane detrussor kas preperatlannda karbakolun aftan konsantrasyonlarında kasılına yanıtlarına bakıldığında 15 ve 60 sn lik kompresyonlu grupta kasılma yanıtları istatistiksel olarak benzer idi. Bu gruplardaki maksimum kasama yanıtlan gerek kontrol gerekse laminektomili gruba göre anlamlı oranda artmıştı. (p0.05% her 4 grupta dapD2 değerleri benzerdi (p>0.05). Sonuç olarak akut spinal kord yaralanması deney modelimizde erken cerrahinin etkinliği motor bulgular açısından olumlu bulunmuştur. Mesane ve korpus kavernozum gevşeme ve kasılma yanıtları açısından sonuçlar erken cerrahi lehinedir Ancak istatistiksel olarak fark bulunmamıştır.. İstatistiksel olarak fek olmamasına rağmen, erken dekompresyon cerrahisinin olumlu etkisini göstermek İçin değişik kapama gücü ve kompresyon süresi ile yeni deney modellerine ihtiyacımız olduğu düşüncesindeyiz Anahtar kelimeler erken dekompresyon, mesane, korpus kavernozum, spinal kord yaralanması, omurilik.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The aim of tMs stady was to evaluate the efficacy of early so^peatdfcaaaapfessfosef acute spinal corct âfpEy i& t&e experimental a^ımal model using motor system parameter a& vvell as m analysis of urinary bladder and corpus cavemosum tissues. We initiated the study wMı 21 New Zealand male rabbît. The animals were assigned Is fbur groups which were sham group ( n=6), laTninectoıny group { n^), 25 seconds seconds compression applied to compression group m 60 gram compression force wit& aneurysm elips. We evaîuated motor systera with raodified Taâav score ^ l*y 3^r 5a aaâ ^ days of cord injury. Ali rabbits are sacrificed after ? day postoperatrvely. Histopathologicaî evaîuations are made on spinal cord aod ia vitro relaxatıon and contractıon tests were p^'feiffls0.05). Masinıum eontraetion response of the detrassor muscle witfi increasing cumolative m carbacol concentrations was similar between 15 seconds; compression group and ?9 seconds compression group and contractiort response of the detrussor muscle wim carbacol increased in compression groups compared V?& laminectomy and snam groups ^^SvöS. J. jpBK values w®e ssatoF st io&f groups ^>Ö,Ö5^ As a resuît, the early surgical decompression is superior according to the neurolbgic motor esaminatîon results. Althouglt there is aff sfsöistîcaBj? dffifesffi^ ft& @^^ decompressioiî is favorable according to maximum eontraetion and relaxation response of urinary bladder and corpus cavernosum. it needs fiatlıer experimentai studies with various cîosing force and compression time m order tö demonstrate efficaey of early surgical Ssgr w«rdfe: «aafflEy WaÜKy «oaç^s ovra»îs»m, spsaf ooaf J^ary p?% çaı&$ decompression surgery, spine.