Periferik arteryel tıkayıcı hastalığı olan periferik vasküler cerrahi uygulanacak hastalarda, koroner arter hastalığı riskinin ve sıklığının belirlenmesi
Investigation of coronary artery disease incidence and risk in patients with peripheral arterial occlussive disease who will take peripheral vascular surgical treatment
  1. Tez No: 165234
  2. Yazar: HÜSEYİN ALİ TÜNEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞİNASİ MANDUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
IV ÖZET Kardiyovasküler sistem hastalıkları, günümüzde önemli morbidite ve mortalite nedeni olarak önemini korumaktadır. Ateroskleroza bağlı arter lümeninde daralma, lezyonların yerleşim yerine göre, anjinal ağrı, kladikasyo intermitans, miyokard enfarktüsü, ciddi ekstremite iskemisi, iskemik inme gibi klinik şekillerin ortaya çıkmasına neden olur. Ateroskleroz etiyoloj isinde, genetik ve çevresel faktörlerin yanında inflamasyon da önemli rol oynamaktadır. CRP, fibrinojen demir, ferritin ve diğer inflamatuar mediatörler aterosklerotik hastalıklarda kardiyovasküler riskin işaretçileri olarak düşünülmektedir. Biz çalışmamızda, periferik arter hastalığı ile başvuran ve KAH için asemptomatik olan hastalarda KAH riskini ve CRP, fibrinojen, demir ferritin gibi akut faz reaktanlarrnm bu riskin işaretçisi olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Bu amaçla, Eylül 1998- Mayıs 2004 tarihleri arasında kliniğimizde tedavi edilen 27 periferik ve koroner arter hastası (Grup la), 17 periferik arter hastası (Grup Ib) ve 26 koroner arter hastası (Grup II) çalışmaya alınarak, demografik veriler, risk faktörleri, CRP, fibrinojen, demir ve ferritin değerleri açısından değerlendirilerek istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Gruplar arasında, cinsiyet ve sigara kullanımı açısından anlamlı fark bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cardiovascular system diseases are still important cause of morbidity and mortality. As to localization arterial obliteration related to atherosclerosis cause clinical entity such as angina pectoris, myocardial infarction, severe ischemia on extremities and ischemic stroke. Infiamation has also an important role in addition to genetic and environmental factors in etiology of atherosclerosis. C-reactive protein (CRP), fibrinogen, iron, ferritin and other inflammatory mediators are considered risk factors for cardiovascular diseases. In our study, aim is to investigate whether the acute phase reactants such as CRP, fibrinogen, iron, ferritin are indicator for coronary disease (CD) in the patients submitted peripheral artery disease but asymptomatic for CD. Treated in our clinic between September 1998 and May 2002, 27 patients with peripheral and coronary artery disease (Group la), 17 patients with peripheral artery disease (Group lb), and 26 patients with coronary disease were included the study and demographic data, risk factors, CRP, fibrinogen, iron, ferritin levels were compared statistically.