İnhale steroid kullanımının insülin duyarlılığına etkisinin HOMA-IR ile değerlendirilmesi
Assesment of effect of inhaled steroid usage on insulin sensitivity with HOMA-IR
  1. Tez No: 165244
  2. Yazar: RECEP CANİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVTAP SİPAHİ DEMİRKÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Astım ve KOAH tedavisinde önemli bir yeri olan inhale glukokortikoidlerin (İCS) doza bağımlı sistemik yan etki yapabildiği bilinmektedir, ancak insülin duyarlılığına (İS) olan etkileri konusundaki çalışmalar sayıca az ve birbiriyle çelişkilidir. Bugüne kadarki araştırmaların hiçbirinde HOMA-IR kullanılmamıştır. Bu nedenle, İCS kullanımının İS'ye etkisinin HOMA-IR ile incelenmesi amaçlanmıştır. 12 astımlı ve 6 KOAH'lı hastaya 2 ay, 800 ug/gün budesonid kuru toz inhalasyonu verildi. Tedavi dönemi öncesi ve sonrası solunum fonksiyon testleri (SFT) ve oral glukoz tolerans testi (OGTT) yapıldı. Tedavi ile SFT bulguları istatistiksel olarak anlamlı derecede düzeldi. Buna karşın İS'yi gösteren parametrelerde (HOMA-IR, AUCglu, AUCins, OGTT glukoz ve insülin değerleri) anlamlı bir değişiklik saptanamadı. Ancak tedavi öncesi HOMA-IR'si 2,7'den büyük olan hastalar alt grup olarak incelendiğinde HOMA-IR'deki azalmayla FEVl'deki artış arasında çok güçlü bir ilişki bulundu (r=0,827, p=0,022). Astımlı ve KOAH'lı her iki hasta grubu ayrı ayrı değerlendirilerek, tedavi öncesi ve sonrası CRP değerleri, OGTT glukoz ve insülin değerleri, AUCglu, AUCins ve HOMA-IR düzeyleri karşılaştırıldığında anlamlı bir değişiklik gözlenmedi, ancak KOAH'lı hasta grubunda, insl20_l, insl20_2 ve AUCglu_2 değerleri, astımlı hastalarınkinden anlamlı derecede daha yüksekti (p=0,047, p=0,044 ve p=0,031). Ayrıca KOAH'lı grupta tedavi sonrası glul20 tedavi öncesine kıyasla anlamlı derecede yüksekti (p=0,46). Sonuç olarak, hava yolu obstrüksiyonu yapan hastalıklarda, İCS'lerin İS üzerine olan etkilerinin yalnızca doz, tedavi süresi, yaş ve BMI ile ilişkili olmayıp, başlangıçtaki mukozal enflamasyonun şiddeti ile de ilişkili olduğunu, bununla beraber tedavi sonrası solunum fonksiyonlanndaki düzelmenin sonucu olarak İS'de de belirli bir miktarda artışın olduğunu düşünmekteyiz. Ayrıca bu çalışma, İCS'lerin KOAH'lı hasta grubunda İS üzerine etkilerini inceleyen ilk çalışma olup, KOAH'lılardaki gerek tedavi öncesi gerekse tedavi sonrası İS'nın astımlılara göre azalmış olması, enflamasyonla ilişkili medyatörlerin her iki hastalıkta farklı olması ile açıklanabilir. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY Inhaled glucocorticoids (ICS), which have an important role in the treatment of asthma and COPD, are known to cause dose dependent systemic side effects, however, the results of the very few studies concerning their effects on insulin sensitivity (IS) are contradicting. Up to now, neither of the studies about this subject have used the HOMA-IR. So, the aim of this study is to examine the effect of inhaled budesonide therapy on IS using the HOMA-IR. 12 patients with asthma and 6 patients with COPD were treated with dry powder inhalation of 800 ug budesonide per day for 2 months. Before and after the treatment, spirometry and oral glucose tolerance test (OGTT) were performed. Improvement in spirometric findings by the therapy were statistically significant. Whereas the parameters indicating IS (HOMA-IR, AUCglu, AUCins, glycemia and insulinemia during OGTT) were not changed significantly. However, when the patients whose before the therapy HOMA-IR value greater than the mean (2, 7) were examined as a subgroup, the decrease in HOMA-IR was found to be greatly correlated (r=0,827, p=0,022) with the increase in FEV1. When the both groups of patients with asthma and COPD were analyzed seperately, before and after the treatment values of CRP, glucose and insulin during OGTT, AUCglu, AUCins and HOMA-IR were not different significantly, but insl20_l, insl20_2 and AUCglu_2 values in the COPD group were greater than those in the asthma group (p=0,047, p=0,044 and p=0,031). Also the after the therapy glul20 value was higher than before the therapy value (p=0,46) exclusively in the COPD group. As a result, we suggest that, when used for diseases with airway obstruction, effects of ICS on IS were related not only with the dosage, duration of therapy, age and BMI but also with the severeness of the preceding mucosal inflammation. Nevertheless we also suggest that some improvement in IS also occurs as a result of the after the therapy improvement of the respiratory functions. 28In addition as this is the first study examining the effects of inhaled budesonide therapy on IS in the COPD patients group, being the IS found lesser in the COPD patients than in the asthmatics, this may be explained with the difference of the inflammatory mediators of the diseases. 29