Yaşlılarda ağrı değerlendirme formlarının tekrarlanabilirliği ve güvenilirliği
- Tez No: 165248
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ SUNA ERDİNÇLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Amaç; Kronik ağrı yakınması olan yaşlı ve gençlerde, Multidimentional Health Assesment Questionnaire (MDHAQ) ile Visual Analog Scale (VAS)'ın ne derece güvenilir ve tekrarlanabilir olduğunu belirlemek. Yöntem: Toplumda yaşayan, kronik diz ağrısı yalanması tarif eden, 65 yaş üstü 20 hasta ile; kronik kas-iskelet sistemi kökenli ağrı tanımlayan, 40 yaş altı 20 genç fabrika çalışanına, VAS ve MDHAQ anketleri uygulandı. 24 saat sonra hastalarca yeniden yanıtlanan formların tekrarlanılabilirliği ve güvenilirliği belirlendi. Yaşlı grup ayrıca Mini Mental Test (MMT), Geriatrik depresyon ölçeği (GDÖ), Beck depresyon ölçeği (BDÖ); genç grup da yine BDÖ ile değerlendirildi. Her iki grubun yaş, cins, eğitim durumu, kronik ağrının yeri, başlama şekli, ilaç kullammlan ile genel sağlık durumlarını belirlemeye yönelik anamnez, fizik muayene ve vücut kitle indeksleri (VKÎ) tespit edildi. Ağrıya yönelik anamnez alınırken McGill Ağrı Formu'ndan yararlanıldı. Gruplar arasındaki farklar eğitim ve VKÎ açısından Mann Whitney- U testi ile; cinsiyet ve Beck puanları açısından ki-kare testiyle; GDÖ ve BDÖ karşılaştırması McNemar testiyle, VAS skorlarının tekrarlanan ölçümleri Wilcoxon T testiyle ve MDHAQ sorgu parametleri de ANCOVA testi ile incelendi. Testlerin güvenilirlik analizleri ise Kronbach alpha değerleri ile ortaya kondu. Bulgular: 40 yaş altı grubun yaş ortalaması 31,75 ± 5,25; 65 yaş üstü grubun yaş ortalaması 70,9 ± 7,6; genç grupta erkekler (%65), yaşlı grupta ise kadınlar (%85) fazlaydı. Yaşlılarda duygu-durum değerlendirmesinde, BDÖ'ne göre 6 kişi, genç grupta ise 3 kişi depresif yanıt vermiş kabul edildi; ancak gruplar arasında anlamlı fark gözlenmedi (p=0,07). MDHAQ Disabilite Indeksi'ne (Dİ) göre yaşlılar gerek ilk gün, gerekse 2.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: Aim of the study was to investigate the replicability and reliability of Multidimentional Health Assesment Questionnaire (MDHAQ) and Visual Analog Scale (VAS) in young and elderly individuals with chronic pain. Method; Ambulatuary patients, 20 of them aged above 65 years and complaining about chronic pain in their knees and 20 patients with the age of 40 and younger working in a factory and complaining about chronic muscle and scleretary system pain were assesed with VAS and MDHAQ. 24 hours later the assesment was repeated to investigate the replicability and reliability of both tests. The elderly group was also screened with Mini Mental Test (MMT), Geriatrical depression scale (GDS), Beck depression Inventory (BDI), while the younger group was screened with Beck depression Inventory (BDI) alone. In both groups age, gender, education, chronic pain location, starting episode, use of drugs and medical history, physical examination findings and body mass index (BMI) were noted. Medical history according their pain was assesed with McGill pain Questionnaire. Mann Whitney-U test was performed to asses differences between both group according education and BMI; for gender and Beck inventory scores ki-square test was used; GDS and Beck results were compaired using McNemar test; repeated VAS scores were assesed with Wilcoxon T test and MDHAQ with ANCOVA test. Reliability analysis included evaluation of Kronbach's alpha. Results: The younger group had an average age of 31,75 ± 5,25 years ; the elderly group 70,9 ± 7,6. %65 of the younger group was male while most of the elderly (%85) were female. According to BDI scores 6 individuals in the younger and 3 individuals in the elderly group were rated as depressive; these was no significant difference between both groups (p=0,07).