Normal ve yüksek lipid düzeyli nonalkolik karaciğer yağlanmalarının klinik, biyokimyasal ve histopatolojik bulgularının karşılaştırılması
The relationhip between the biochemical parameters, liver histopathological and clinical changes in NAFLD patients with normal versus high serum lipid levels
- Tez No: 165247
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM YURDAKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
ÖZET Nonalkolik karaciğer yağlanmaları değişik metabolik bozuklukların eşliğinde görülebilen yaygın bir klinik problemdir. Yağlanma ile seyreden metabolik hastalıkların bir ortak noktasında insülin direnci bulunmaktadır. Patogenezi ortak da olsa bu hastalarda görülen yağlanmaların klinik, biyokimyasal ve histopatolojik bulgularının birbirinden farklı olup olmadığı bilinmemektedir. Bu tez çalışmasında normal ve yüksek lipid düzeyi bulunan karaciğer yağlanmalarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 105 karaciğer yağlanması olgusu dahil edilmiştir. Karaciğer yağlanması tansı tüm olgularda karaciğer biyopsisi ile doğrulanmıştır. Bu olgularda klinik özelliklerin yanı sıra karaciğer hastalığının biyokimyasal bulguları (ALT,AST,GGT,Alkalen fosfataz), radyolojik bulgular (US de yağlanma derecesi, BT de Karaciğer-Dalak dansite farkı), karaciğer biyopsi bulguları (Steatoz, iltihabi infiltrasyon, fibrozis) karşılaştırılmıştır. ALT düzeyi sırasıyla 76.88±75.59 U/l ve 77.68±91.73 U/l, AST düzeyleri: 59.76±68.27U/1, 56.94±87.95 U/l, GGT düzeyleri: 65.54±47.40, 61.92±60.49 Alkalen fosfataz düzeyleri: 153.84±67,21, 137.87±63.52 olarak bulunmuş olup aralarında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Grade I, II ve HI düzeyinde steatoz gösteren hasta sayılan her iki grupta sırasıyla : 10, 6, 31, 28 ve 20 bulunmuştur. İltihabi infiltrasyon bulunmayan, hafif, orta ve ağır iltihabi infiltrasyon görülen hasta sayıları sırasıyla: 1,20, 4, 1 ve 9, 40, 27, 3 olarak saptanmıştır. Fibrozis bulunmayan, hafif, orta ve ağır iltihabi infiltrasyon görülen hasta sayılan sırasıyla 8, 12, 5, 1 ve 29, 29, 11, 7, 3 bulunmuştur. Histopatolojik bulgularda saptanan farklar anlamlı değildir. Normal ve yüksek lipid düzeyine sahip karaciğer yağlanması olgularında karşılaştırılan özellikler bakımından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Literatürde mevcut verilerle birlikte değerlendirildiğinde hangi metabolik hastalığın eşliğinde görülürse görülsün, yağlı karaciğer hastalığının genelde birbirinden farksız klinik, biyokimyasal ve histopatolojik bulgular ile seyrettiği kanaatine varılmıştır. 17
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) is a clinicopathologic syndrome with a wide spectrum of histologic abnormalities and clinical outcomes. In this study we aimed to establish the relationship between the biochemical parameters, liver histopathological- and clinical changes in NAFLD patients with normal versus high serum lipid levels. 105 patients with NAFLD- diagnosed with liver biopsy- were included into the study. In addition to standard biochemical tests all patients underwent ultrasound and computed tomographic examination. In patients groups with normal (groupl) and high serum lipid levels (group II), there was not any statistically difference in serum ALT (76.88±75.59 U/l and 77.68±91.73 U/l, respectively), AST (59.76±68.27U/1 and 56.94±87.95 U/l, respectively) GGT (65.54±47.40, 61.92±60.49, respectively) and alkaline phosphatase (153.84±67,21 and 137.87±63.52, respectively) levels. 4 patients had no inflammation. Inflammation with different grades were defined in 4 patients. Patients with different grades of inflammation and without fibrosis were seen in 9 patients. Histopathological findings were not statistically significant different in both groups. As conclusion, we did not find any statistically significant difference in parameters between the groups. Therefore it can be assumed that there was not any association between the presence hyperlipidemia or other metabolic disease and clinical, biochemical, and histopathological findings of NAFLD. 18