Sefadroksil mikrokürelerinin hazırlanması ve in vitro değerlendirilmesi
Preparation and in vitro evaluation of cefadroxil microspheres
  1. Tez No: 165271
  2. Yazar: BURÇİN EVRİM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZAN BERGİŞADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı, sefalosporin grubu antibakteriyel bir madde olan sefadroksilin uygulama sıklığını azaltmak ve hasta uyuncunu arttırmak amacıyla sürekli etkili mikrokürelerin oluşturulmasıdır. Sefadroksil mikroküreleri biyoparçalanabilir, doğal bir polimer olan kitozan kullanılarak basit koaservasyon yöntemi ile hazırlanmıştır. Farklı etkin madde polimer oranı (0.5:1, 1:1), kitozan çözeltisi konsantrasyonu (%0.25, 0.5), glutaraldehit miktarı (1, 2ml) ve işlem esnasında uygulanan karıştırma hızının (500, 1000 devir/dak) mikroküre oluşumu, verimi, etkin madde tutma kapasitesi, partikül büyüklüğü ve dağılımı üzerine etkileri incelenmiştir. Hazırlanan mikrokürelerin yüzey özellikleri SEM görüntüleri ile, etkin madde polimer etkileşimi ise İR ve termal (DSC) analizleriyle saptanmıştır. Denenen formülasyon parametrelerinin in vitro sefadroksil şahmına etkileri incelenerek istatistiksel ve kinetik değerlendirmeler yapılmıştır. Mikroskobik incelemeler sonucunda F3, F9, F11 formülasyonlarının düzgün yüzeyli küresel mikrokürelerden, diğer formülasyonların ise kısmen agregatlardan oluştuğu saptanmıştır. Tüm formülasyonlarda %90'ın üzerinde verim sağlanmıştır. Formülasyonların (F1-F16) etkin madde tutma kapasitesi %42-59 arasındadır. Etkin madde : polimer oranının artışı ve glutaraldehit miktarının azalmasına bağlı olarak mikrokürelerin etkin madde tutma kapasitelerinde azalma görülmüştür. Sefadroksil içeren mikrokürelerde yapılan tayin sonucu ortalama partikül boyutunun 10 um'nin altında olduğu görülmüştür. İR ve DSC analizleri ile etkin madde ile polimer arasında bir geçimsizlik olmadığı saptanmıştır. In vitro etkin madde salım çalışmaları sonucunda mikroküreleri hazırlamak amacıyla kullanılan kitozan çözeltisi konsantrasyonu ve glutaraldehit miktarının artışına bağlı olarak sefadroksil şahmının yavaşladığı görülmüştür. Kinetik değerlendirmeler ise formülasyonlardan etkin madde şahmının Higuchi kinetik modeline uyduğunu göstermiştir. Sonuç olarak bu çalışmada, sefadroksilin basit koaservasyon yöntemi kullanılarak kitozan ile mikrokürelerinin hazırlanabildiği ve bu mikroküreler ile sürekli salım sağlanabildiği gösterilmiştir. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cefadroxil is one of the cefalosporin antibiotics. The aim of this study was to prepare sustained-release Cefadroxil microspheres, to reduce daily dose regimen and to improve the patient compliance. Cefadroxil microspheres were prepared by simple coacervation method using chitosan which is a natural biodegradable polymer. The effect of different process parameters such as drug-polymer ratio (0.5:1, 1:1) chitosan concentration (0.25, 0.5%), the amount of glutaraldehyde (1, 2ml) and stirring rate (500, 1000 rpm) were investigated on Cefadroxil microsphere formation, yield, encapsulation efficiency, particle size and distribution. SEM analysis was run to investigate the surface characteristics of microspheres. Interaction between drug and polymer was carried out by using IR and DSC analysis. Effects of formulation parameters were investigated on in vitro Cefadroxil release and the data was evaluated statistically and kinetically. Microscopic analysis has proved that F3, F9, F11 formulations existed as spherical microspheres with smooth surfaces while partially aggregates were observed in the others. Encapsulation efficiency and yield of formulations (F1-F16) were found as 42-59% and over 90% respectively. Increase in drug:polymer ratio caused the reduction of encapsulation efficiency. Similar effect was observed with the decrease of glutaraldehyde amount. Average particle size of microspheres was below 10pm. No interaction was observed between drug and the polymer. In vitro drug release was decreased with the increase in chitosan concentration and glutaraldehyde amount. The results obtained with in vitro release studies were proved to match Higuchi kinetic model. In conclusion Cefadroxil microspheres prepared with simple coacervation method showed sustained-released effect. 68