Akut tonsillofarenjitte A grubu beta hemolitik streptokok sıklığı, penisilin V, sefadroksil ve azitromisinle alınan sonuçların karşılaştırılması
- Tez No: 32646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
41 ÖZET Streptokoksik tonsillofarenjit çocukluk çağında en sık görülen bakteriyal enfeksiyonların başında yer alır. Bu enfeksiyonların büyük çoğunluğunda etken A grubu beta hemolitik streptokoklardır (AGBHS). Tedavide ilk seçilecek ilaç penisilindir. Bazen tedavide penisiline karşı direnç görülebildiğinden buna alternatif ilaçların araştırılması gerekmektedir. Haydarpaşa Numune Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde yaptığımız çalışmada streptokoksik akut tonsillofarenjit tedavisinde sefadroksil ve azitromisinin etkinliğini penisilin V ile karşılaştırdık. Yaşları 2 ila 14 arasında değişen streptokoksik akut tonsillofarenjit tanısı alan 120 hasta, tesadüfi olarak 3 gruba ayrılarak incelendi. Bunlardan 43 hastanın (%35.8) boğaz kültürlerinde A grubu beta hemolitik streptokok üredi. Bu hastalardan onbeşine 10 gün boyunca günde dört eşit dozda 50.000 Ü/kg penisilin V, onsekizine 10 gün süreyle günde iki eşit dozda 30 mg/kg sefadroksil, onuna da üç gün boyunca günde tek doz olarak 10 mg/kg azitromisin verildi. Tüm tedavi gruplarında AGBHS eradike edildi. Hastalığın klinik bulguları 48-96 saat içinde kayboldu ve on günün sonunda rekürrans izlenmedi. Tanı konulmasından 21 gün sonra 33 hastada serum antistreptolizin O (ASO) fitreleri ölçüldü. Bunlardan 25'inde ASO 200 İÜ/mFnin üzerinde bulundu. Her üç grupta da yan etkiler asgari düzeyde saptandı. Sonuçta sefadroksil ve azitromisin streptokoksik tonsillofarenjit tedavisinde kullanılabilecek güvenilir ve etkili alternatif ilaçlardır.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY Streptococcal tonsillopharyngitis is one of the most common bacterial infections of childhood. The great majority of infections are caused by group A beta-hemolytic streptococci (GABHS). The drug of choice for treatment is penicillin. Alternative agents are examined because of possible unresponsiveness to this drug. In our study the efficacy of cefadroxil and azithromycin were compared to penicillin V in the treatment of acute streptococcal tonsillopharyngitis in Haydarpaşa Numune Hospital Pediatrics Department. GABHS were observed in 43 patients out of 120 (35.8%), ages ranging between 2-14. These patients were randomly divided into three groups. 15 of them were given penicillin V (50.000 U/kg) in four divided doses for ten days, 18 of them received cefadroxil (30 mg/kg) in two divided doses for ten days, 10 of them were given azithromycin (10 mg/kg) once for three days. In all treatment groups GABHS was eradicated and clinical evidence of infection disappeared after 48-96 hours. No recurrents was observed after ten days. The titers of Anti-streptolysin O of 25 patients out of 33 which were taken 21 days after the diagnosis were above 200 lU/ml. Side effects were minimal in all groups. Cefadroxil and azithromycin appear to be safe and effective alternative agents in the treatment of streptococcal tonsillopharyngitis.