Kireç-demir ilişkileri
Lime-iron relationship
  1. Tez No: 16532
  2. Yazar: ALİ İNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AKGÜN AYDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi KİREÇ-DEMİR İLİŞKİLERİ Ali İNAL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Akgün AYDENİZ 1991, Sayfa: 128 Jüri : Prof.Dr.Akgün AYDENİZ Prof.Dr. Sevim ZABUNOGLU Prof.Dr.Abdülraşit BROHİ Bu araştırmada Bazaltik kökenli kireçsiz alkali (kireç kapsamı % 0 ve jH'si 7.35) bir toprağa: % 0-1-2.5-5-10-20 düzeylerinde kireç (CaCO ) ve 0-1- 5-20-50-100-200-500 ppm Fe (seques trene 330 Fe) katılarak sera koşullarında 55 gün süreyle mercimek (Lens culinaris)bitkisi yetiştirilmiş ve bitkiler hasat îdilerek kuru ağırlık, N-P-K-Ca-Mg-Fe-Cu-Mn-Zn kapsamları ve sömürülen miktarlar belirlenmiştir. Kireç: kuru ağırlığı düşük ve yüksek düzeylerde azaltmış, orta düzey lerde de artırmıştır. Bitkinin N kapsamı tüm kireç düzeylerinde tanıktan az olurken s sömürülen N yalnızca % 10 kireç düzeyinde tanıktan yüksek olmuştur. Kireç; V ve K kapsamı ve sömürülmelerini sürekli azaltmış en yüksek kireç düzeyinde de ;anığın yarısına indirmiştir. Ca kapsamı ve sömürülen Ca düşük kireç düzeylerinde sırtarken yüksek kireç düzeylerinde azalmıştır. Bitkinin Fe ve Mg kapsamı ve sömürülen miktarlar kireç düzeyine bağlı olarak sürekli azalmıştır. Cu kapsamı ve sömürülen Cu yüksek düzeydeki kirecin etkisi ile azalırken düşük kireç düzey lerinde artmıştır. Kireç, Mn kapsamı ve sömürülmesini azaltmıştır. Zn kapsamı i;üm kireç düzeylerinde tanıktan az olurken sömürülen Zn kireç düzeylerine bağlı cplarak değişiklik göstermiştir. Kirecin; kuru ağırlık, N-P-K-Mg-Fe-Cu-Mn-Zn kapsamı ve sömürülmeleri le Ca sömürülmesi üzerine etkisi istatistiki bakımdan % 1 düzeyinde önemli c^lurken Ca kapsamına etkisi önemsiz olmuştur. Demir, bitkinin kuru ağırlığını tüm düzeylerde, azaltmıştır. N ve P kapsamı demir düzeylerine bağlı olarak artarken sömürülen N ve P sürekli azalmıştır.IV K kapsamı düşük demir düzeylerinde azalıp, yüksek demir düzeylerinde artarken sömürülen K sürekli azalmıştır. Demir, Ca kapsamı ve sömürülen Ca'u kimi düzeylerde azaltırken kimi düzeylerde de artırmıştır. Mg kapsamı düşük demir düzeylerinde azalırken yüksek demir düzeylerinde artmış, sömürülen Mg tüm demir düzeylerinde azalmıştır. Demir, Fe kapsamı ve sömürülen Fe'i düşük düzeylerde azaltmış yüksek düzeylerde ise kapsamı tanığın dört katına, sömürülenin de 1,5 katına çıkarmıştır. Cu kapsamı demir düzeylerine bağlı olarak önce azalıp sonra artarken sömürülen Cu demir düzeylerine göre farklılık göstermiştir. Demir, Mn kapsamı ve sömürülmesini sürekli ve düzenli bir şekilde artırmıştır. Zn kapsamı ve sömürülen Zn katılan demire bağlı olarak düşük ve yüksek düzeylerde azalmış orta düzeylerde ise artmıştır. Demirin; kuru ağırlık, N-P-K-Ca-Mg-Fe-Cu-Mn-Zn kapsamı ve bunların sömürülmeleri üzerine etkisi istatistiki bakımdan % 1 düzeyinde önemli olmuştur. Ayrıca demir ve kirecin; Mn kapsamına etkileri istatistiki bakımdan % 5 düzeyinde önemli olurken kuru ağırlık, N-P-K-Ca-Mg-Fe-Cu-Zn kapsamı ve bunların sömürülmeleri ve Mn sömürülmesine etkileri % 1 düzeyinde önemli olmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Mercimek(Lens culinaris), kireçleme, demirli gübreleme, bitkinin N-P-K-Ca-Mg-Fe-Cu- Mn-Zn kapsamları, N-P-K-Ca-Mg-Fe-Cu-Mn-Zn sömürülmesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis LIME-IRON RELATIONSHIPS Ali İNAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Soil Science Supervisor : Prof.Dr.Akgün AYDENİZ 1991, Page : 128 Jury : Prof.Dr.Akgün AYDENİZ Prof.Dr. Sevim ZABUNOĞLÜ Prof.Dr.Abdülraşit BROHİ Different doses of lime: 0-1-2.5-5-10-20 % as CaCO and iron at the 3 rate of 0-1-5-20-50-100-200-500 Fe ppm, as sequestrene 330 Fe was incorporated into the soil, being bazaltic alkaline and does not contain any lime (CaCO content 0 %, pH 7.35). Lentils Lens culinaris were grown under greenhouse conditions for 65 days. The plants were harvested for their dry matter yield. N-P-K-Ca-Mg-Fe-Cu-Zn-Mn content and uptake of the plants were also determined. It was found that dry matter yield of the plant was decreased with low and high levels of lime and increased with medium levels of lime. N content of the plant was lower than the control plants, at any lime level while N uptake was found more than the control plants, at only 10 % lime level. P and K contents and their uptake were decreased with all lime levels applied. Ca content and uptake were decreased at low lime levels and increased at high lime levels. Fe and Mg content and uptake of the plants were decreased regularly with the lime levels. Cu content and uptake of the plants were increased by the effect of high lime levels and decreased by the effect of low levels of lime. Lime application resulted in decrease of the Mn content and uptake. While Zn content of plant was found lower than the control, uptake of Zn was changed independent of the lime levels.The effect of lime was found to be significant at 1 % level on the dry matter yield of the plant, content and uptake of N-P-K-Mg-Fe-Cu-Mn-Zn and only on uptake of Ca whereas it was not found to be significant on the Ca content of the plant. Iron decreased the dry matter yield of the plants in all applied levels while N and P content of the plants were increased depending on iron levels, uptake of N and P was decreased continuously. While K content of the plants was decreased at low iron and increased at high iron doses, uptake of K was decreased steadily. Mg contents were decreased at low iron levels and increased at high iron levels. Uptake of Mg was decreased at all iron levels. Iron application decreased the Fe content and uptake at low levels and increased at high levels. Increase in content was 4 times and in uptake was 1.5 times as compared to control plants. While Cu contents were decreased at the beginning and than increased depending on the iron levels, uptake of Cu differed depending on the iron levels. Iron increased Mn content and uptake in a proper way. Zn content and uptake were decreased by low and high iron levels whereas they were increased by intermediate iron levels. The effect of iron on dry matter yield, N-P-K-Ca-Mg-Fe-Cu-Zn-Mn content and uptake of the plant was found to be significant at 1 % level. Furthermore : the effect of lime and iron additions was found to be significant at 5 % level on Mn content of the plant, and at 1 % level on the dry matter yield, N-P-K-Ca-Mg-Fe-Cu-Zn contents and uptake of the plant together with Mn uptake. KEY WORDS : Lentil Lens culinaris, liming, iron fertilization, plant N-P-K-Ca-Mg-Fe-Cu-Mn-Zn content, plant N-P-K-Ca-Mg-Fe-Cu-Mn Zn uptake.