Manganlı gübrelemenin biberde (Capsicum annum L.) vitamin C ve protein kapsamı üzerine etkisi
The Effect of manganese fertilization on the content of vitamin C and protein in pepper (Capsicum annum L.)
- Tez No: 16531
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi MANGANLI GÜBRELEMENİN BİBERDE (Capsicum annum L.) VİTAMİN C VE PROTEİN KAPSAMI ÜZERİNE ETKİSİ Melek KİTİŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mehmet Aktaş 1991, Sayfa : 74 Prof.Dr.Mehmet Aktaş Jüri : prof.Dr.Sevim Zabunoflu Prof.Dr.Saim Karakaplan Bu çalışmada sera koşullarında kum kültürü tekniği ile yetiştirilen biber (Capsicum annum L.) bitkisinde manganlı gübrelemenin biberin vitamin C ve protein kapsamına etkisi araştırılmıştır. Bitkiler (NH4)2S04 ve Ca(N03)2 azot kaynakları ile 0, 5, 10, 20 ve 40 ppm düzeylerinde mangan içeren ve pH'sı 5.9 olan çözeltilerde yetiştirilmiştir. Amonyum ile yetiştirilen bitkilerin generatif ve vejetatif gelişimleri nitratla beslenenlere göre önemli ölçüde düşüş göstermiştir. Bu bitkilerin meyve yaş ve kuru ağırlıkları sırasıyla % 84.4 ve % 74.5, vejetatif kuru ağırlıkları ise % 76.8 oranında azalmıştır. Düşük düzeylerde uygulanan manganlı gübreleme biber meyvesinde oluşan vitamin C içeriğinde 5, 10 ve 20 ppm düzeylerinde farklılık oluşturmazken 40 ppm Mn düzeyi ile düşüş göstermiş, protein içeriği ise bu uygulamadan etkilenmemiştir. Azot formlarından nitrat C vitamini içeriğinin amonyum ile yetiştirilenlere göre daha fazla olmasına neden olurken protein içeriği amonyum ile yetiştirilen bitkilerin meyvelerinde daha fazla bulunmuş, ancak bu durum büyük ölçüde seyrelme etkisinden kaynaklanmıştır. Biber meyvesinin mangan kapsamı her iki azot formunda, artan mangan düzeyleri ile artış gösterirken amonyum ile yetiştirilen bitkilerinIV meyvelerinde mangan kapsamları seyrelme etkisinden dolayı nitratla yetiştirilenlere oranla daha fazla bulunmuştur. Bitkinin mangan alımı artan mangan düzeyleri ile artış göstermiş, ancak bu artış, nitrat ile yetiştirilen bitkilerde mangan uygulamaları arasında % 1 düzeyinde farklılık yaratırken amonyum ile yetiştirilen bitkilerde bu fark sadece 0 ile 40 ppm mangan uygulamaları arasında önemli olmuştur. Nitrat ile yetiştirilen bitkiler amonyum ile yetiştirilen bitkilere oranla daha fazla mangan absorbe etmişlerdir. ANAHTAR KELİMELER : Biber (Capsicum annum L.), Amonyum, Nitrat,Vitamin C (Askorbit Asit), Protein
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF MANGANESE FERTILIZATION ON THE CONTENT OF VITAMIN C AND PROTEIN IN PEPPER (Capsicum annum L.) Melek KİTİŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences Supervisor : Prof. Dr. Mehmet Aktaş 1991, Page : 74 Prof.Dr.Mehmet Aktaş Jury : prof.Dr.Sevim Zabunoğlu Prof.Dr.Saim KarakapJan The objective of this study was to investigate the effect of manganese fertilization on the vitamin C and protein contents of pepper (Capsicum annum L.) grown in sand culture under greenhouse conditions. The plants were grown on nutrient solutions which contained different nitrogen sources ( (NH4)2S04 and Ca(N03)2 ) and different levels of manganese (0, 5, 10, 20 and 40 ppm). Vegetative and generative growth were decreased drastically when supplied with NH4-N as compared to those grown on N03-N solution; fresh and dry weight of fruits were decreased 84.4 % and 74.5 % respectively, and vegetative dry weight was decreased 76.8 %. Vitamin C content of pepper fruits determined spectrophotometrically showed no changes with the applications of 5, 10 and 20 ppm Mn but decreased with 40 ppm Mn application as compared to that of control plant. Vitamin C content of the pepper grown on N03-N was higher than those grown on NH4-N. Protein content of plants grown on NH4-N was found to be higher than the plants grown on N03-N, but this was considered to be resulted from the simple dilution effect. Manganese content of pepper fruits was increased in both nitrogen sources by increased manganese application, meanwhile because of the simple dilution effect the manganese content of fruits grown on the NH4-NVI solution was higher than of those grown on N03-N solution. Manganese absorption was increased with the increased Mn applications; this increase was significantly different in all Mn applications in plants grown on N03- N, while it was significant only between 0 and 40 ppm Mn applications in plants grown on NH4-N. Mn absorption in plants grown on N03-N was higher than that of plants grown on NH4-N. KEY WORDS : Pepper (Capsicum annum L.), Ammonium, Nitrate, Vitamin C (Ascorbic Acid), Protein, Manganese