Tuzlu ve alkali toprakların ıslah kriterlerinin programlama tekniği kullanarak belirlenmesi ve tarla denemeleriyle kalibrasyonu
Determination of reclamation criteria for saline and alkali soils by computer tehcnique and calibration with field trials
  1. Tez No: 16533
  2. Yazar: BÜLENT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ MUNSUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İÜ ı ÖZET Doktora Tezi TUZLU VE ALKALİ TOPRAKLARIN ISLAH KRİTERLERİNİN PROGRAMLAMA TEKNİĞİ KULLANARAK BELİRLENMESİ VE TARLA DENEMELERİYLE KALİBRASYONU Bülent SÖNMEZ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Nuri MUNSUZ 1991, Sayfa : 111 Jüri : Prof.Dr. Nuri MUNSUZ Prof.Dr. İlhan AKALAN Doç. Dr:." Mehmet- AYDIN ' Tuzlu ve alkali toprakların ıslahı için, uygulanma sı gerekli jips ve yıkama suyu miktarları programlama tekniği ile hesaplanmıştır. Bilgisayar programı ile bulunan de ğerlerin tarla koşullarında geçerliliği araştırılmıştır. Jips ve yıkama suyu uygulamalarından sonra, toprakların değişebilir sodyum, tuz ve bor kapsamlarındaki değişimler incelenmiş ve ıslah süresi belirlenmiştir. Değerlendirmeler, bilgisayar programının topraktaki değişebilir sodyumu istenilen seviyelere indirmek için, gerekli jips ve yıkama suyu miktarlarını iyi bir şekilde tahmin ettiğini göstermiştir. Programla bulunan jips ve yıkama suyu miktarlarının, tarla denemesi sonuçları ile kalibrasyonu yapılmış, denemenin kurulduğu bölgeye ait ıslah kriterleri verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Tuzlu ve alkali toprak, bilgisayar programı, jips ihtiyacı, yıkama suyu, değişebilir sodyum, tuz, bor.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT PhD Thesis DETERMINATION OF RECLAMATION CRITERIA FOR SALINE AND ALKALI SOILS BY COMPUTER TEHCNIQUE AND CALIBRATION WITH FIELD TRIALS Bülent SÖNMEZ Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof.Dr.Nuri MUNSUZ 1991, Page, 111 Jury : Prof. Dr. Nuri MUNSUZ Prof. Dr. İlhan AKALAN Assoc. Prof.Dr.Mehmet AYDIN Gypsum~and leaching water requirements for saline and alkali soils were calculated by computer technique. Computer predictions were tested under field conditions. The changes in the exchangeable sodium, salt and boron contents of the experimental soils were determined and the duration for reclamation was obtained after the applications of the cal culated amounts of gypsum and leaching water. Evaluations indicate that the computer program adequately predicted the amount of gypsum and leaching water to bring the exchangeab le sodium to the preselected values. Then, the computed amounts of gypsum and leaching water were calibrated with the results of the field trials and the reclamation criteria for the region where the experiment was conducted, were given. KEY WORDS : Saline and alkali soil, computer program, gypsum requirement, leaching water, exchangeable sodium, salt, boron.