Laparoskopik kolesistektomide preemptif olarak uygulanan tenoksikam veya lornoksikamın postoperatif morfin tüketimi üzerine etkisi
At laparoscopic cholecystectomy preemptive used tenoxicam or lornoxicam effects on postoperative morphine consuming
- Tez No: 165321
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ ÖZZEYBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Laparoskopik Kolesistektomide Preemptif Olarak Uygulanan Tenoksikam veya Lornoksikamın Postoperatif Morfin Tüketimi Üzerine Etkisi Dr. Emine Kocaayan, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD. İZMlR Laparoskopik kolesistektomi planlanan 60 hastada randomize, çift kör olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, preemptif olarak uygulanan 16 mg lornoksikam ile 40 mg tenoksikamın postoperatif dönemde morfin tüketimine olan etkilerinin araştırılması amaçlandı. Laparotomiye geçilen üç olgu dışındaki 57 hastaya ait veriler değerlendirildi. Randomize olarak iki gruba ayrılan hastalardan Grup L (n=29)'ye 16 mg intravenöz (İV) lornoksikam, Grup T (n=28)'ye 40 mg IV tenoksikam anestezi indüksiyonu öncesinde uygulandı. Indüksiyon fentanil, tiyopental, vekuronyum; idame 02/N20 içinde %1-2 sevofluran ile sağlandı. Ekstübasyon anı 0. dakika (dk) olarak alındı ve hastalar ilk analjezik talep ettiğinde morfin yükleme dozu uygulandı. Tüm olgularda hasta kontrollü analjezi cihazları aracılığıyla sağlanan postoperatif analjezi uygulamasına 24 saat süreyle devam edildi. Hastaların postoperatif 0, 15, 30. dakika ile 1, 2, 4, 6, 12, 24. saatlere ait ağrı, kümülatif morfin tüketimleri, solunum sayısı, sedasyon skoru, bulantı, kusma, antiemetik kullanımı ve diğer yakınmaları kaydedildi. İki grup arasındaki karşılaştırmalarda parametrik veriler için t testi, parametrik olmayan veriler için ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY At laparoscopic cholecystectomy preemptive used tenoxicam or lornoxicam effects on postoperative morphine consuming Dr. Emine Kocaayan, Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Anaesthesiology and Reanimation Department İZMİR In this study, 60 patients scheduled for laparoscopic cholecystectomy, which is randomized and double blind, aimed to investigate preemptive used 40 mg tenoxicam or 16 mg lornoxicam effects on postoperative morphine consuming. Data belong to 57 patients were evaluated and 3 patients who were laparotomized were excluded. Patients were seperated to two groups randomized; Group L (n=29) 16 mg intravenous (IV) lornoxicam, Group T (n=28) 40 mg IV tenoxicam given prior to induction. Induction was performed with fentanyl, thiopenthal, vecuronium; maintaince was provided with 1-2% sevoflurane in O2/N2O. Extubation time was refered as 0. minute and when the patiens asked for first analgesia, morphine loading dose was administered and morphine was continued with patient controlled analgesia method. Postoperative analgesia administration was continued for 24 hours at all patients. At postoperative 0, 15, 30. minutes and 1, 2, 4, 6, 12, 24. hours pain, cumulative morphine consuming, nausea, vomitting, and other complaints were recorded. In comparison of two groups, for parametric data t test, for non-parametric data chi-square test were used.