Kronik obstrüktif akciğer hastalığı akut alevlenmede derin ven trombozu sıklığı
The frequency of deep venous thrombosis in acute exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 165320
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA AKKOÇLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Akut Alevlenmede Derin Ven Trombozu Sıklığı. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nda (KOAH), trakeobronşiyal sistem infeksiyonları, pnömoni, sağ ve/veya sol kalp yetmezliği veya aritmiler sıklıkla akut alevlenme nedenleridir. Geniş kapsamlı postmortem çalışmalar, KOAH akut alevlenmede pulmoner tromboemboli (PTE)'nin etyolojik bir faktör olduğunu belirtmektedir. PTE'ye bağlı akut alevlenme sıklığı tam olarak bilinmemektedir. Çoğu araştırmacı, derin ven trombozu (DVT) varlığının, pulmoner tromboembolinin bir yansıması olduğunu belirtmektedir. Biz KOAH akut alevlenmede DVT sıklığım araştırmak amacıyla bu çalışmayı gerçekleştirdik. Çalışmaya, KOAH akut alevlenme nedeni ile hastaneye yatırılan 42 erkek, 18 kadın toplam 60 olgu alındı. Malignite, KOAH dışında akciğer hastalığı, morbid obesite, nörolojik hastalıklar, sol kalp yetmezliği, daha önce geçirilmiş venöz tromboemboli öyküsü olan olgular dışlandı. Olguların tümüne ilk 24 saat içinde alt ekstremite venöz renkli doppler ultrasonografi (USG), D-dimer testi, solunum fonksiyon testi, arter kan gazı analizi, tam kan sayımı, koagülasyon profili tetkiki yapıldı. Olguların 9'unda (%15) DVT bulundu. Şiddetli KOAH akut alevlenme, balgam pürülans artışı ve pozitif D-dimer testinin DVT saptanması ile anlamlı ilişkisi saptandı. DVT'u olan ve olmayan olgular arasında; yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, KOAH süresi, solunum fonksiyon testleri, arter kan gazı analizi ve diğer laboratuvar değerleri açısından farklılık saptanmadı. Bulgularımıza göre, şiddetli KOAH akut alevlenme tablosunda olan ve D-dimer testi pozitif saptanan olgularda, DVT araştırmanın gerekli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Frequency of Deep Venous Thrombosis in Acute Exacerbation of Chronic Obstructive Pulmonary Disease. Tracheobronchial infections, pneumonia, right and/or left heart failure or arrhythmias are most frequently causes of acute exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease (COPD). On the basis of large postmortem studies, pulmonary embolism has been implicated as an etiologic factor in the acute exacerbation of COPD. Frequency of acute exacerbations caused by pulmonary embolism are not known exactly. Various investigators have revealed the presence of deep venous thrombosis (DVT) as a reflection of the pulmonary thromboembolism (PTE). We fullfilled this study, to investigate the frequency of DVT in acute exacerbation of COPD. A total of 60 patients (42 male, 18 female) who had been hospitalized due to acute exacerbations, were enrolled into the study. Coexisting diseases like malignancy, pulmonary disease except COPD, morbid obesity, neurologic diseases, left heart failure and history of DVT were exclusion criteriae. Venous color doppler ultrasonography (USG) of the lower extremity, D-dimer assay, lung function test, arterial blood gas analysis, complete blood count and coagulation tests were performed within 24 hours of admission in all the patients. In 9 patients (%15), DVT were established. There was a significant relationship between the presence of DVT and severe acute exacerbation of COPD, increased sputum purulancy and positive D-dimer assay. There were no differences between patients with and without DVT with respect to age, gender, body mass index, duration of COPD, lung function tests, arterial blood gas analysis and other laboratory values. In conclusion, we consider that; it is necessary to investigate DVT in patients with severe acute exacerbation of COPD and positive D-dimer assay.