'N-butyl-2-cyanoacrylate'in iskemi-reperfüzyon sonrası yapılan yüksek seviyeli jejunojejunostemilerde anastomoz üzerine erken dönem etkileri
Short term effects of N-butyl-2-cynoacrylate on proximal jejunojejunostomy anastomosis line after ischemia reperfusion
- Tez No: 165351
- Danışmanlar: PROF.DR. KAAN KARAYALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Gastrointestinal sistem anastomozlan, komplikasyon geliştirme riskinin yüksekliği nedeniyle genel cerrahi pratiğinde önemli yer tutan uygulamalardır. Kolay uygulanabilen ve daha da önemlisi güvenli olan anastomoz tekniklerinin geliştirilmesi pek çok araştırmanın konusu olmuş, doku yapıştırıcıların kullanıma sunulması bu araştırmalara yeni bir yön vermiştir. Anastomoz kaçağı özellikle yüksek seviyeli ve iskeminin esas patolojiyi oluşturduğu riskli durumlarda ameliyata bağlı mortalite ve morbiditenin önemli bir kısmından sorumlu olarak gösterilmektedir. Genel cerrahide karşılaşılan bir diğer problem, karın cerrahisini takiben ortaya çıkan yapışıklıklar olup günümüzde halen çözülmemiş bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle anastomozun gerçekleştiridiği gastrointestinal prosedürler bu duruma daha çok zemin oluşturur.“Bir doku yapıştırıcısı olan N-butyl-2-cyanoacrylate'ın (NB2C) iskemi-reperlüzyon sonrası yapılan yüksek seviyeli jejunuojejunostomilerde kullanımı, anastomoza bağlı kaçak ve yapışıklık gibi komplikasyonları önleyebilir”hipotezinden yola çıkarak gerçekleştirilen bu randomize kontrollü deneysel çalışmada, hipotezi test etmek amacıyla N-butyl-2-cyanoacrylate'ın iskemi-reperfiizyon varlığında ve yokluğunda yapılan proksimal jejunal anastomozlarda, anastomoz yeri üzerine etkilerinin araştırılması ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Deneyler 4 eşit gruba ayrılan toplam 40 erkek Wistar-Albino sıçanda gerçekleştirilmiştir: l.ızrup: Jeiunoieiunostomi grubu. 2. grup: Jejunojejunostomi + anastomoz etrafına N-butyl-2-cyanoacrylate (GlubranB2) uygulanan grup. 3. grup: 60 dk. iskemi ve 60 dk. reperfüzyon sonrası jejunojejunostomi grubu. 4. grup: 60 dk. iskemi ve 60 dk. reperfüzyon sonrası Jejunojejunostomi + anastomoz etrafına N-butyl-2-cyanoacrylate (Glubran*2) uygulanan grup. 397 gün morbidite ve mortalite açısından izlenen deneklere relaparotomi yapılarak karın içi yapışıklık skorlaması ve ardından anastomotik patlama basıncı ölçüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Gastointestinal anastomoses hold very important place in general surgery procedures, because of their complication risks. That's why new anastomosis techniques is being developed day by day to achieve for more safe and more feasible anastomosis techniques. It is thought that anastomose leak is a very important problem causing morbidity and mortality. If the anastomose is located in proximal intestinal segments and the underlying pathology is ischemia, it can be a more common problem. One other problem that encountered after abdominal surgery is the intraabdominal adhesions. Especially if the procedure comprises one or more anastomosis, the procedure leads adhesion formation much more. Our aim in this study which's name is“The early effects of N-butyl-2- cyanoacrylate to anastomosis line, used after ischemia-reperfusion at high level (proximal) jejunojejunostomies”was to assess whether the N-butyl-2- cyanoacrylate prevents the complications of proximal jejunal anastomoses such as leakage and adhesions. Experiments performed with forty Wistar-Albino rat which are divided into four equal groups of 1 0 rats each: Is' group ( JJ ): Jejunojejunostomy. 21"1 group ( JJO ): N-butyl-2-cyanoacrylate (Glubran*2) used to the anastomosis line of jejunojejunostomy 3th group (IRJJ ): Jejunojejunostomy performed after 60 minute ischemia and 60 minute reperfusion. 4lr group f IR.IJG ): N-butyl-2-cyanoacrylate (Glubran8^) used to the anastomosis line of jejunojejunostomy performed after 60 minute ischemia and 60 minute reperfusion. All rats observed 7 days. On the postoperative 7' day they underwent to relaparotomy. Intraabdominal adhesion scoring and anastomotic burst pressure measurements recorded for each rat. IIAfter the statistical analysis of the results, as a conclusion we can say that using of N-butyl-2-cyanoacrylate (Glubrans2), also in ischemia-reperfusion conditions, improves anstomotic burst pressures significantly.