Kronik akciğer hastalığı olan çocukların takiplerinde kardiyak fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac functions in the follow-up of children with chronic lung disease
  1. Tez No: 165370
  2. Yazar: EBRU KAZANCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSEVİN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Kazancı E, Kronik akciğer hastalığı olan çocukların takiplerinde kardiyak fonksiyonlarının değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıktan Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2005. Kronik akciğer hastalığı (KAH) nedeniyle takip edilen ve çalışma anında kardiyopulmoner sisteme ait yakınması olmayan 15 hastanın ekokardiyografi ile değerlendirildiği çalışmamızda, bu çocukların uzun süre devam eden akciğer problemlerinin kardiyak fonksiyonlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmaya yaşları 13-63 ay arasında (ortalama 39,1±13,3) değişen 15 hasta katıldı. Kontrol grubu olarak zamanında doğmuş 15 sağlıklı çocuk alındı. Öncelikle M-mod ve Doppler ekokardiyografi teknikleri kullanılarak her iki ventriküle ait sistolik ve diyastolik fonksiyonlar değerlendirildi. Pulmoner arter (PA) sistolik basınçları transtriküspit yetmezlik hızlan kullanılarak hesaplandı. Daha sonra doku Doppler tekniği kullanılarak her iki ventrikül için miyokard performans indeksleri (MPÎ) hesaplandı. Hasta ve kontrol grupları karşılaştırıldığında, hasta grubunun hem sağ hem de sol ventrikül MPÎ'leri (ortalama değerler sağ ventrikül için hasta grubunda 0,48±0,04, kontrol grubunda 0,41±0,05; sol ventrikül için hasta grubunda 0,47±0,05, kontrol grubunda 0,39±0,06) kontrol grubundan anlamlı derecede yüksekti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Kazanci E., Evaluation of cardiac functions in the follow-up of children with chronic lung disease. Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics. Thesis in Pediatric. Ankara, 2005. In our study, being followed with chronic pulmonary disease (CPD), 15 children who did not have any cardiopulmonary symptoms at the time of examination were evaluated in order to see the effects of long-standing pulmonary disease on cardiac fiinctions. The study group comprised 15 children aged 13-63 months (mean 39,1±13,3) and the control group included 15 healthy term children. Systolic and diastolic fiinctions of both ventricules were evaluated by M-mode and Doppler echocardiography. Pulmonary artery (PA) systolic pressures, on the other hand, were estimated from Doppler analysis of tricuspid regurgitant velocity. Afterwards, myocardial performance index (MPT) for both ventricules have been obtained by tissue Doppler echocardiography method. When the MPIs of two groups were compared, right and left ventricular MPIs of the patients were found to be significantly higher than that of the controls (mean right ventricular MPI in patients 0,48±0,04, in controls 0,41±0,05; left ventricular MPI in patients 0,47±0,05, in controls 0,39±0,06).