Güneydoğu anadolu bölgesi'ndeki kronik akciğer hastalıklı çocukların malnütrisyon durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of malnutrition status in children with chronic pulmonary disease in southeast anatolian region
- Tez No: 359093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVİ KELEKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bir çocuğun büyümesinin normal olması, onun sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Büyüme, genetik faktörlerce belirlenen, ancak beslenme ve enfeksiyonlar gibi çevresel etmenlerden etkilenen bir süreçtir. Bir çocuğun büyümesinin izlenmesi, normalden sapmaların erken belirlenmesi, nedenlerinin ortaya konulması ve gerekli önlemlerin alınması açısından önemlidir. Bu çalışmada Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan kronik akciğer hastalığı olan çocukların malnütrisyon prevalansı ve malnütrisyonun bazı değişkenlerle ilişkisi incelendi. Kesitsel olarak yapılan bu çalışmaya 0-18 yaş arası 166 çocuk dahil edildi. Çocuklar tanılarına gore 4 gruba ayrıldı. Bunlar; kistik fibroz, kistik fibroz dışı bronşektezi, tüberküloz ve astım idi. Ayrıca yaş grupları ve cinsiyetlerine gore de değerlendirildiler. Vücut kitle indekis kullanılarak yapılan çalışmada, kronik akciğer hastalığı olan 2 yaş üstü 126 çocukta malnütrisyon oranı %24,6 olarak saptandı. Bu durum kontrol grubu %25,9 (n=7) ile karşılaştırıldığında anlamlı fark oluşturmaktaydı (p=0,012). Tanı gruplarına gore ayırdığımızda ise astım %10 (n=6) ve tüberkülozda %22,2 (n=6) malnütrisyon oranı kontrol grubuna yakın bulunurken, kistik fibroz %38,1 (n=8)ve kistik fibroz dışı bronşektezide %52,4 (n=11) malnütrisyon oranı kontrol grubundan oldukça yüksek bulundu. Gomez sınıflamasına göre kronik akciğer hastalığı tanısı olan 136 çocuğun değerlendirmesinde ise %53'ünde (n=69) düşük kiloluluk tespit edildi. Bu durum istatiksel olarak anlamlı fark oluşturmaktaydı (p=0,002). Çalışmaya katılan çocuklar ayrıca Waterlow sınıflamasına göre de değerlendirildiler. Buna göre çocuklar boya göre ağırlık (wasting-zayıflık) ve yaşa göre boy (stunding-bodurluk) hesaplamaları yapılarak sınıflandırıldılar. 136 hastanın boya göre ağırlık değerlendirilmesinde %31'inde (n=44) zayıflık saptandı.
Özet (Çeviri)
Growth in normal ranges of a child shows that he/she is healthy. Although growth is indicated by genetic factors, it is also affected by environmental factors such as feding and infections. Following up the growth of a child is important to detect anormal growing earlier, reveal the causes and prevent to deteriorate. In this study, malnutrition prevalence and association with malnutrition and some variables of children with chronic pulmonary disease in Southeast Anatolia Region were investigated. This research is a sectional study and 166 children with aged 0-18 years were included. Children were divided in to 4 groups. These were; Cystic fibrosis (CF), non cystsic fibrosis bronchiectasis (non CF- BE), tuberculosis and asthma. Furthermore children were evaluated according to age groups and genders. The evaluation of malnutrition according to body mass index (BMI), malnutrion ratio was determined %24,6 in children aged 2-18 years with chronic pulmonary disease. There was a statistical difference between control group and patient group (p=0,012). In disease groups, malnutrition ratio of asthma and tuberculosis groups was close to control group, however it was markedly higher in CF and non CF-BE groups. According to Gomez classification, the mild malnutrition ratio in 136 children with chronic pulmonary disease was determined %28,6 (n=39), moderate was %16,6 (n=22) and severe was %5,8 (n=8). There was statistically significant difference (p=0,002). Children were evaluated via Waterlow classification. Children were classified as weight for height (wasting) and height for age (stunding). Of 136 children, 20% (n=28) had mild, 11% (n=16) had moderate and severe malnutrition to weight for height. Statistically p was