Pediatrik inguinal ve anorektal bölge cerrahisinde kaudal yolla uygulanan tramadol, ropivakain ve tramadol+ropivakain kombinasyonunun postoperatif analjezi üzerine etkileri
Compare the analgesic effects of caudally given tramadol, ropivacaine and tramadol+ropivacain in pediatric patients undergoing inguinal and anorectal region operations
  1. Tez No: 165382
  2. Yazar: AYŞE DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEYHAN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmada pediatrik yaş grubunda inguinal herni, hipospadias ve sirkümsizyon operasyonu öncesinde kaudal yoldan verilen %0.15 Tramadol, %0,20 ropivakain ve tramadol+ropivakainin analjezik etkinliği karşılaştınlarak, intraoperatif inhalasyon anestezik ihtiyacı, postoperatif analjezi kalitesi, postoperatif ek analjezik miktarı, yan etkiler ve komplikasyonlar açısından fark olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma, standart bir kaudal anestezi tekniği kullanılarak, 75 çocuğu kapsayacak şekilde gerçekleştirilmiştir. 2 ay - 12 yaş arasında, mental retardasyonu ve ek patolojisi olmayan çocuklar çalışma kapsamına alınmıştır. Çocuklar rastgele üç gruba ayrılıp birinci gruba Iml/kg %0.15 Tramadol, ikinci gruba l ml/kg %0,2 ropivakain, üçüncü gruba ise 0.5 ml/kg %0.15 Tramadol+ 0.5 ml/kg %0,2 ropivakain kaudal epidural yoldan uygulandı. Uygulanan volümün miktarı l ml/kg ve maksimum 20 mi olarak ayarlandı. Postoperatif 30, 60, 90, 120. dakikaları ile 3., 4., 5., 6., saatlerinde OPS, PSS, MPOPS, VAS kullanılarak ağrı ölçümü yapıldı. Ek parasetamol dozu 20 mg/kg/gün olarak hesaplanarak verildi. Hasta taburcu edilmeden önce aile bilgilendirildi ve form verilerek doldurmaları istendi. Bu form ile hastanın bir gün içindeki analjezik ihtiyacı belirlendi. Tramadol ve ropivakain grupları arasında analjezi süresi ve analjezi kalitesi yönünden farklılık görülmezken, tramadol+ropivakain grubunda diğer iki gruba göre daha iyi sonuçlar elde edildi.Hiçbir hastada solunum depresyonu, kaşıntı, motor blok ve idrar retansiyonu gözlenmedi. Tramadol grubundaki hastalarda bulantı-kusma insidansı ropivakain ve tramadol+ropivakain gruplarına göre daha yüksek saptandı. Tramadol+ropivakain grubunda ise hiçbir hastada bulantı-kusma tespit edilmedi. 61Pediatrik hastalarda kaudal blok uygulaması intraoperatif volatil anestezik ihtiyacım azaltırken, postoperatif dönemde de yeterli analjezi sağlanmasına neden olur. Kaudal yol ile uygulanan ajan lokal anestezik veya bir opioid türevi olabilir. Bu amaçla kullanılan tramadol ve ropivakain arasında postoperatif analjezik ihtiyacı, ilk miksiyon süresi ve ortaya çıkabilecek diğer komplikasyonlar açısından bir fark yoktur. Ancak bu iki ajan birlikte daha az dozlarda kombine olarak kullanıldığında, tramadol ve ropivakainin tek tek kullanılması ile elde edilen avantajlardan daha fazla yarar elde edilebilir. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this study, we aimed to compare the analgesic effects of caudally given %0,15 tramadol, %0,20 ropivacaine and tramadol + ropivacaine in pediatric patients undergoing inguinal hernia, hypospadias and circimcision operation. The difference in intraoperatif inhalation anesthetic consumption, postoperative analgesia quality, postoperative supplemental analgesic need. Side effects and complications were compered between groups. 75 children, 2 months - 12 years of age, without mental retardation ör additional pathology were included in the study. Children were divided into 3 groups. Group I received l ml/kg % 0.15 tramadol, Group II received l ml/kg %0,20 ropivacaine and Group III received 0.5 ml/kg % 0,15 tramadol + 0.5 ml/kg %0,20 ropivacaine with a standart caudal epidural tecknique. Drugs given in l ml/kg volume, maximum 20 mi. Pain was evaluated at postoperative 30., 60., 90., and 120. minutes and 3., 4., 5., and 6. hours with OPS, PSS, MPOPS and VAS. Supplemental paracetamol döşe was calculated as 20 mg/kg/day. Before discharge families were informed about postoperetive analgesia and given a paper to fiil in. Form these papers daily analgesic needs were evaluated. While there was no difference betvveen tramadol and ropivacaine groups in analgesia period and quality, the results in the tramadol+ropivacaine group were beter. Respiratory depression, itehing, motor blockage and urinary retantion were not observed in patients. Nausia-vomitting incidence was higher in tramadol group. There was no nausia-vomitting in the tramadol+ropivacaine group. Caudal blockage in pediatric patients while decreasing intraoperative voletile anesthetic need also provides sufficient analgesia in the postoperative period. Caudally used agent can be a local anesthetic ör an opioid. There is no difference betvveen tramadol and ropivacaine concerning postoperative analgesic consumption, first miction time and complications. But with the combined use of two agents in smaller doses we can get more advantage than they are used alone. 63