Genel anestezi altında pediatrik inguinal herni operasyonlarında kaudal blok ve ilioinguinal/iliohipogastrik sinir blok etkinliklerinin perfüzyon indeksi ile değerlendirilmesi
Evaluation of caudal block and ilioinguinal/iliohypogastric nerve block efficacy with perfusion index in pediatric inguinal hernia operations under general anesthesia
- Tez No: 883353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmamızda genel anestezi altında pediatrik inguinal herni operasyonlarında kaudal blok ve ilioinguinal/iliohipogastrik sinir (İİ/İH) bloklarının başarısı ve analjezi etkinliğini perfüzyon indeksi (Pİ) ve pleth variabilite indeksi (PVİ) kullanarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Prospektif, randomize, kontrollü, çift kör klinik çalışmamızda genel anestezi altında inguinal herni operasyonu planlanan 2-8 yaş arası, ASA I-II dahil edilen 96 hasta genel anestezi indüksiyonu sonrası Grup I (kontrol) lokal anestezi infiltrasyonu, Grup II (kaudal blok) kaudal blok ve Grup III (İİ/İH blok) İİ/İH blok uygulanan olmak üzere üç gruba ayrıldı. Blok ve analjezi başarısı, cerrahi insizyon sonrası 0. dk'daki Pİ (PİC0)'nin bazale göre ≥%100 artması olarak tanımlandı. Demografik veriler, Pİ, PVİ, hemodinamik parametreler, anestezi ve cerrahi süre, intraoperatif opioid ihtiyacı kaydedildi. Postoperatif 0, 2, 6. saatlerde FLACC skoru, postoperatif ek analjezik ihtiyacı, taburculuk süresi ve komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Demografik veriler, anestezi ve cerrahi süreler ile komplikasyonlar açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. PİC0≥%100 artış açısından gruplar arasında anlamlı fark vardı (p=0.020) ve kontrol grubu ile kaudal blok arasında istatistiksel fark saptandı (p=0.010). Cerrahi insizyon sonrası 0, 5 ve 15.dk'lardaki Pİ'de gruplar arasında anlamlı fark vardı (sırasıyla, p=0.001, p=0.041, p=0.047). Kontrol grubunda Pİ, C0 ve C15'te kaudaldan (sırasıyla, p=0.001, p=0.040), C5'te kaudal ve İİ/İH'den (sırasıyla, p=0.033, p=0.026) anlamlı daha düşük bulundu. PİC0 için eşik değerler kontrol grubu için >4.6, kaudal blok için >5.3 ve İİ/İH blok için >4.5 idi. PİC0≥%100 artış olanlarda PİC0 ile PVİC0 arasında negatif korelasyon bulundu ancak anlamlı değildi. İndüksiyon öncesi Pİ (PİİÖ) ile ayılma sonrası Pİ'nin (PİAS) grup içi karşılaştırılmasında kontrol grubunda PİİÖ'ye göre PİAS %36.42 azaldı, kaudalde PİİÖ'ye göre PİAS %6.15 arttı (sırasıyla, p=0.012, p=0.028). PİC0≥%100 artış olanlarda vi PİC0 ile postoperatif 0. saat FLACC skoru arasında kontrol grubunda (r=-0.567, p=0.006), kaudal grupta (r=-0.496, p=0.005), İİ/İH grubunda (r=-0.455, p=0.015) orta derecede anlamlı negatif korelasyon bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aimed to evaluate the success and analgesic efficacy of caudal block and ilioinguinal/iliohypogastric nerve (II/IH) blocks in pediatric inguinal hernia operations under general anesthesia, using perfusion index (PI) and pleth variability index (PVI) Materials and Methods: In our prospective, randomized, controlled, double-blind clinical study, 96 patients aged 2-8 years, classified as ASA I-II, scheduled for inguinal hernia surgery under general anesthesia were included. After the induction of general anesthesia, patients were divided into three groups: Group I (control) received local anesthesia infiltration, Group II (caudal block) received caudal block, and Group III (II/IH block) received II/IH block. The success of the block and analgesia was defined as an increase of ≥100% in PI at 0 minutes (PIS0) post-surgical incision compared to baseline. Demographic data, PI, PVI, hemodynamic parameters, anesthesia and surgery duration, and intraoperative opioid requirement were recorded. Postoperative FLACC scores at 0, 2, and 6 hours, additional analgesic requirements, discharge time, and complications were also recorded. Results: There were no significant differences among the groups in terms of demographic data, anesthesia and surgery duration, and complications. There was a significant difference among the groups regarding the increase of ≥100% in PIS0 (p=0.020), with a statistical difference observed between the control and caudal block groups (p=0.010). Significant differences were found among the groups in PI at 0, 5, and 15 minutes post-surgical incision (p=0.001, p=0.041, p=0.047, respectively). In the control group, PI at 0 and 15 minutes were significantly lower than in the caudal group (p=0.001, p=0.040, respectively), and PI at 5 minutes was significantly lower than in both the caudal and II/IH groups (p=0.033, p=0.026, respectively). Threshold values for PI at 0 minutes were >4.6 for the control group, >5.3 for the caudal block viii group, and >4.5 for the II/IH block group. There was a negative correlation between PIS0 and PVIS0 in patients with a ≥100% increase in PIS0, although it was not significant. When comparing PI before induction (PIBI) with PI after awakening (PIAA) within the groups, PIAA decreased by 36.42% compared to PIBI in the control group, while PIAA increased by 6.15% compared to PIBI in the caudal block group (p=0.012, p=0.028, respectively). There was a moderate, significant negative correlation between PIS0 and postoperative FLACC scores at hour 0 in patients with a ≥100% increase in PIS0 in the control group (r=-0.567, p=0.006), the caudal group (r=-0.496, p=0.005), and the II/IH group (r=-0.455, p=0.015).