Periton diyalizi hastalarında plazma homosistein düzeyini etkileyen faktörler ve kardiyovasküler hastalık göstergeleri ile ilişkisi
The factors that affect the plasma homocysteine levels and their relationship with cardiovascular risk factors in peritoneal dialysis patients
  1. Tez No: 165381
  2. Yazar: SİBEL ERTEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KENAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Son dönem böbrek yetmezlikli hastalarda kardiyovasküler hastalık sıklığı oldukça yüksektir ve bu hastalardaki en önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Bu hasta grubu kardiyovasküler hastalık açısından hem geleneksel, hem de böbrek yetmezliğinin getirdiği birçok risk faktörüne sahiptir. Bu risk faktörlerinden birisi de hiperhomosisteinemidir. Homosistein artışının çeşitli mekanizmalarla vasküler hasara yol açabildiği bilinmektedir. Kronik diyaliz hastalarında hiperhomosisteinemi oldukça sık görülmekle beraber, bu artışın nedenleri tam olarak belli değildir. Bu çalışmanın amaçları, periton diyalizi hasta grubunda hiperhomosisteinemi sıklığının ve homosistein düzeyini etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve homosistein düzeyi ile klinik ve ekokardiyografik kardiyovasküler hastalık ve arteriyel sertliğin bir göstergesi olan nabız dalga hızı arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Çalışmaya en az 6 aydır periton diyalizi uygulanan 34'ü kadın ve 26'sı erkek 60 son dönem böbrek yetmezlikli hasta alındı. Hastaların 47'sine sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD), 13'üne aletli periton diyalizi (APD) uygulanmaktaydı. Hasta grubunda 6 aylık dönemde yapılan en az iki homosistein ölçümünün ortalaması alınarak, her hasta için ortalama plazma homosistein düzeyi belirlendi. Yine, 6 aylık dönemdeki demografik özellikler, co-morbid durumlar, kardiyovasküler hastalıklar, kan biyokimyası, arteriyel kan basıncı, kullanılan ilaçlar, periton diyalizi tedavi şeması, rezidüel renal fonksiyon, periton membranının geçirgenlik özelliği ve diyaliz yeterliliği ve beslenme durumunun kinetik göstergelerine ait veriler kaydedildi. Altı aylık izlem döneminin sonunda her hastaya ekokardiyografi ve nabız dalga hızı incelemeleri yapıldı. 51Hasta grubunda ortalama plazma homosistein düzeyi 27.2 ± 15.7 nmol/L bulundu ve toplam 53 hastada (% 88.3) homosistein düzeyi artmış idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The incidence of cardiovascular diseases is high among the patients with end stage renal disease and cardiovascular diseases are the most important cause of mortality and morbidity. These patients have both traditional risk factors and many risks related with renal failure. Among these risk factors, hyperhomocysteinemia is important. It is well known that the increase in homocysteine levels causes vascular damage by multiple mechanisms. Hyperhomocysteinemia is very common in chronic dialysis patients but the reasons have not been totally understood. The aims of this study are to detect the incidence of hyperhomocysteinemia and the factors that affect the homocysteine levels in peritoneal dialysis patients, and to analyze the relationship between homocysteine levels and clinical and echocardiographic cardiovascular disease, and the pulse wave velocity as the predictor of arterial stiffness. Sixty end stage renal disease patients (34 women and 26 men) having peritoneal dialysis for at least six months were included in the study. Forty seven patients were receiving continuous ambulatory peritoneal dialysis and 13 patients were with automated peritoneal dialysis. The mean homocysteine levels were calculated by having at least two homocysteine measurements in 6-months period for each patient. Also demographic features, co-morbid diseases, cardiovascular diseases, blood biochemistry, arterial blood pressure, drugs used, peritoneal dialysis schedule, residual renal function, transport status of the peritoneal membrane, dialysis adequacy and data about the kinetic markers of nutritional status in last 6 months were recorded. 53At the end of the 6-months' follow-up period, echocardiography and pulse wave velocity measurements were performed for each patient. The mean homocysteine level was 27.2 ± 15.7 jamol/L in this patient group and homocysteine levels were high in 53 patients (%88.3).